Kriminalisté zjistili nejen to, že Blažek explozi úmyslně způsobil, ale také se snažil zabránit sousedům, aby unikli z hořícího pekla tím, že v obou vstupních dveřích do panelového domu zalomil klíče.

Policejní záběry po výbuchu domu

Policejní záběry po výbuchu domu

FOTO: Policie ČR

„Zjistili jsme, že Antonín Blažek se v nočních hodinách pohyboval po domě. Poté co jeho manželka kolem druhé hodiny ranní opustila byt a odešla ke své matce, nejprve s největší pravděpodobností úmyslně zalomil z vnitřní strany klíče ve dveřích do domu, poté ve svém bytě úmyslně způsobil únik plynu. Následně se přesunul do sklepa, kde demontoval těleso kuželového ventilu hlavního přívodu plynu. Plyn se následně rozšířil do všech společných prostor domu,“ řekl hlavní vyšetřovatel případu Radomír Pasečný.

Policejní záběry po výbuchu domu

FOTO: Policie ČR

V té chvíli byl Blažek vyrušen jedním ze sousedů, kterého probudil zápach plynu.

„Soused otevřel dveře a viděl Blažka, jak se pohybuje po domu. Když se ho ptá, co to děláš, odpoví mu Blažek: to máte za to,“ doplnil vyšetřovatel. Následně Blažek otevřel dveře do svého bytu a došlo k masivní explozi.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranné práce ve Frenštátě. Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Manželka nic netušila

Vyšetřování navíc ukázalo, že Blažkova manželka prokazatelně netušila, co její muž chystá. Sousedé, kteří přežili, mohou hovořit o obrovském štěstí. „Pokud by došlo k masivnějšímu úniku plynu, následky mohly být daleko horší,“ dodal soudní znalec z oboru požární ochrany Ivo Šrom.

„Kdyby přežil, jednalo by se o zločin obecné ohrožení s trestní sazbou 15 až 20 let, ale spíše až výjimečný trest, protože následky byly skutečně katastrofální,“ dodal šéf krajské policie Tomáš Kužel.

Policejní záběry po výbuchu domu

FOTO: Policie ČR

Exploze plynu otřásla panelovým domem ve Frenštátě v neděli 17. února brzo ráno. Na místě zemřel strůjce výbuchu, dvě ženy ve věku 38 a 60 let a tři děti ve věku 2,5 a 10 let. Už krátce po události se spekulovalo o tom, že za útokem mohou být dlouhodobé sousedské spory s podivínským nájemníkem bytu v přízemí.