„Jednodušší by bylo vyjmenovat orgány, které nebyly útokem těch tří pachatelů zdecimovány či poraněny. Těch totiž bylo v těle oběti mnohem méně než zbývajících. S podobnou brutalitou se setkáváme skutečně jen velice zřídka. Otřesné však je i to, že k činu došlo prakticky bezdůvodně. Mladíci se prostě chtěli bavit. Chtěli vyzkoušet, jak to vypadá, když někoho napadnou a zmlátí,“ uvedl k případu šéf jihomoravské kriminálky Antonín Hrdlička.

Kopali ho zcela s rozmyslem. Museli si být vědomi, že je to do míst, kde kopance způsobí vážná zranění. Leoš Tržil

Útok se odehrál před druhou hodinou ranní, když se trojice kamarádů potulovala kolem nádraží a pak se vydala „za zábavou“ právě do Denisových sadů. Šli tam skutečně s jediným cílem, a to někoho pořádně zbít. Podle dosavadního zjištění napřed napadli nějakého zatím neznámého mladíka.

Denisovy sady v Brně

Denisovy sady v Brně

FOTO: Miroslav Homola, Právo

„Ten měl štěstí, že z jejich útoku vyvázl, a my ho jako svědka stále ještě hledáme. Pak se trojice zaměřila právě na muže původem z Blanenska. Vůbec ho neznali. Razantní útok přitom trval několik minut a devastace těla poraněného byla značná,“ popsal šéf kriminálky Hrdlička. Mimo úderů to byly především opakované kopance do celého těla.

„Kopali ho zcela s rozmyslem. Museli si být vědomi, že je to do míst, kde kopance způsobí vážná zranění,“ doplnil k případu šéf jihomoravských policistů Leoš Tržil. K oběti se dokonce i tehdy, kdy zřejmě muž na zemi umíral, ještě vraceli, aby si na něj „naskočili“.

Šestnáctiletý mladík spolu s druhým dvacetiletým komplicem byli zadrženi dva dny po činu, třetího policie dopadla v pátek. Všichni se k činu doznali. Starším z trojice hrozí vězení v rozmezí od 15 do 20 let, mladistvý může jít za mříže na pět až deset let.

Kraj s největším počtem vražd

Jihomoravský kraj se po poslední vraždě v pátek minulý týden, kdy byl střelou do hlavy zabit dvacetiletý mladík, stal s 22 vraždami regionem s největším počtem těchto trestných činů v zemi. Pachateli je již policie na stopě.

„Velmi alarmující je fakt, že se výrazně snižuje věk pachatelů a zároveň stoupá brutalita jejich činů,“ doplnil Tržil. Nejznámější případ vraždy, kdy byli zabiti čtyři lidé, je zatím s otazníky čin podezřelého Američana Kevina Dahlgrena.

„V tomto případě jsme si jisti, že jsme odvedli dobrou policejní práci. Další kroky však už nejsou v našich silách,“ uvedl ke sledovanému případu Tržil. Možnost vydání mladíka z USA se totiž minulý týden opět odsunula na neurčito. [celá zpráva]