V pondělí o tom informovala mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová. Z celkového počtu 2102 případů sebevražd uzavřených v prvním pololetí roku 2002 a ve stejném období roku 2003 bylo nutné prověřit 552 věcí.

"Kontrola odhalila, že v 27 případech byly v průběhu zpracování policejními orgány porušeny základní zásady trestního řízení takovým způsobem, že bylo nutno nařídit opětovné procesní přezkoumání již uzavřených věcí," uvedla Kosinová s tím, že na to budou dohlížet pověření kriminalisté z policejního prezídia.

Případy se musejí znovu otevřít, projít získané důkazy a případně nasbírat další. Dosud se to podařilo u jediného, kde se potvrdila sebevražda.

V budoucnu prý kvalitnější vyšetřování

Podle Kosinové bude v budoucnu nutné na základě výsledků prověrky zkvalitnit práci policistů na místech činu. Vyšetřovatelé mj. musejí  důkladněji vést jeho ohledání i podrobnější první výslechy. Navíc se už v této fázi vyšetřování mají více zapojit soudní znalci a další experti.

V jednom z nejhorších případů sériových vražd se zpovídají manželé Jaroslav a Dana Stodolovi (38, 34). Za osm uškrcených, ubitých či ubodaných starých lidí, za dvě nedokončené vraždy a řadu loupeží oba dostali doživotí. Dubnové rozhodnutí královéhradeckého krajského soudu však zatím není pravomocné.

Na zločiny se přišlo až během vyšetřování manželů, kteří zpočátku byli podezřelí z dvojnásobné vraždy v Brněnci na Svitavsku. Stodolovým se dařilo poměrně dlouho unikat před spravedlností. Umožnili jim to samotní policisté i státní zástupkyně, kteří se nechali zmást jimi nastraženými stopami.