"V osudný okamžik byl sám, zbraň měl schovanou v kapse. Spustila nešťastnou náhodou. Jak si sedal, vystřelila. Projektil muži zasáhl břicho a plíce," řekl Právu jeden z chomutovských policistů.

Pekařovo zranění bylo tak vážné, že ho letecká záchranná služba transportovala do nemocnice v Ústí nad Labem. Život mu však lékaři nezachránili, zemřel v pondělí.

Co se přesně osudný den v pekárně stalo, se už nikdo nedozví. V okamžiku, kdy zbraň podobná plnicímu peru vystřelila, byl pekař sám. Cizí zavinění vyloučila i pitva.

Se zbraní mohl chodit měsíce

Kde vlastně nešťastník ke střílející tužce přišel, se nepodařilo zjistit. Není vyloučeno, že si ji koupil na nějaké burze nebo na trzích. Navzdory tomu, že ji zákon považuje za nebezpečnou a její používaní zakazuje, je relativně snadno dostupná.

Podle prodejce střelných zbraní a střeliva, který si nepřál být jmenován, používali životu nebezpečné tužky například agenti americké zpravodajské služby CIA. "Nebyly to sice příliš spolehlivé zbraně, ale byly nenápadné a jejich výroba velmi jednoduchá. Sestrojit ji dokáže každý průměrný zámečník," tvrdí prodejce.

Se svou bondovskou hračkou mohl muž chodit do práce měsíce, aniž by si někdo všiml, že je ozbrojený. Střílející tužka mu klidně mohla čouhat z kapsy a muž by tím nevzbudil ani stín podezření.

Životy nakupujících prý neohrozil

Podle zástupce ředitele chomutovského hypermarketu Martina Proška ozbrojený pekař neohrozil zdraví ani životy nakupujících. "Pekárna společnosti Biebelhausener Mühle je oddělená, její zaměstnanci do obchodu vůbec nepřijdou. Pečivo nechávají v uličce, kam si pro něj chodí naši lidé," řekl Právu.

Pekařovo smrtelné zranění je podle něj jediným závažným pracovním úrazem, k němuž v areálu za dobu existence hypermarketu došlo.