Obžaloba Kovaříka viní z těžkého ublížení na zdraví a poškozování cizí věci, takže mu hrozí až osmileté vězení. "Přesně nevím, co se vlastně stalo...asi jsem nechtěně praštil toho doktora...bylo to spíš takové plácnutí otevřenou rukou, nešťastná náhoda," hájil se dnes před soudem Kovařík.

Uvedený skutek se stal v sobotu 10. ledna. Dvě posádky záchranné služby vyjely k ohlášenému bezvědomí kolem 21. hodiny. Otec obžalovaného šestapadesátiletý Jan Kovařík cestou z hospody uklouzl na sněhu, praštil se a upadl do bezvědomí. Když posádka přijela na místo, otec už byl na nohou.

Zdravotníci tak našli dva silně opilé muže - otce a syna Kovaříkovy. "Vyšli jsme s kolegou ze sanitky ošetřit pacienta. Po naší otázce mě ten mladší, co údajného pacienta podpíral, napadl. Dostal jsem ránu do hlavy, probral jsem se pak až na zemi," popsal již dříve incident osmadvacetiletý Aleš Rubek, který tak utrpěl otřes mozku a řadu pohmožděnin.

Agresivita obžalovaného však pouze stoupla, protože se snažil zaútočit i na doktorku. Následně rozbil u jedné sanitky čelní sklo a u druhé utrhl výstražný maják. Škoda činila 10 tisíc korun, ovšem pro záchrannou službu to znamenalo významné omezení v provozu směny.

Omluvu nepřijal

Montér nábytku Kovařík i jeho rodina se dnes snažili pohled na celý incident poněkud zmírnit. Podle obžalovaného záchranáři odmítali jeho otce vyšetřit, "protože byl ožralý". "Dostal jsem vztek, že by mi tu otec mohl zemřít," odůvodňoval pak své emoce obžalovaný.

Ovšem i sestra obžalovaného, která byla incidentu přítomna, přiznala, že záchranáři se jejich otci snažili pomoci.

Rubek u soudu incident popsal klidně. Omluvu od Kovaříka ovšem nepřijal. "Něco takového by se nemělo stávat," podotkl.

Snaha o větší ochranu záchranářů

Kvůli podobným případům se někteří politici snaží zajistit záchranářům větší ochranu. Pokud by totiž zdravotník po napadení při poskytování pomoci zemřel, nebyla by jeho rodina zaopatřena, jak je tomu třeba u policistů či hasičů. Žádají pro útočníky přísnější tresty a pro záchranáře status veřejného činitele. Samotní zdravotníci se mezitím vybavili pepřovými spreji.