Za to jim oběma hrozí až pět let vězení. V době, když už běželo trestní řízení, navrhla ODS Kopáčka na svoji kandidátku a byl zvolen místostarostou. Opletačky s policií před svými stranickými kolegy zřejmě úspěšně tajil.

"My jsme o tom nevěděli. Předložil čistý trestní rejstřík a podepsané čestné prohlášení, že mu nejsou známy překážky volitelnosti. Můžeme se bavit o tom, co je překážka volitelnosti. Pokud by řekl, že je trestně stíhán, určitě by se o tom diskutovalo a je jasné, že by si nikdo netroufl napsat ho na kandidátku, když nebylo jasné, jak šetření policie dopadne," řekla manažerka krajské ODS Gabriela Valentová.

O trestním stíhání Kopáčka neměla dodnes ani ponětí jeho nadřízená , starostka obvodu Jaroslava Maříková (ODS). "Mě se nikdy o tom nezmínil a ani nenaznačil, že by měl takové problémy. Bavili jsme se pouze o tom, že firma, kterou prodal, se dostala do konkursu. On se dušoval, že když firmu prával, byla zdravá bez dluhů," prohlásila Maříková.

Policie: Chybí čtyři milióny

Radim Kopáček se svým otcem Jiřím založili v dubnu 1998 firmu JIKON export import. Během roku podle policie z firmy odčerpali všechna aktiva neznámo kam a firmu s pasivy už pod novým názvem WQS s.r.o pak prodali údajně nastrčenému bílému koni . Zadlužená firma nakonec skončila v konkurzu.

"Peníze z firmy oba muži vytunelovali pomocí fiktivní pohledávky a falešných faktur. Šlo asi o čtyři milióny korun, které jsme nikdy nedohledali," řekl policista, který tehdy vedl vyšetřování. Plzeňský státní zástupce Libor Řeřicha upřesnil, že oba muži jsou obžalováni z trestných činů poškozování věřitele a zkreslování údajů hospodářské a obchodní evidence.

Radim Kopáček po odvysílání televizní reportáže 16. března, na které je skrytou kamerou zachycen, jak si údajně říká o padesátitisícový úplatek za přednostní přidělení obecního bytu, rezignoval na místostarostovskou funkci, na křeslo obecního i městského zastupitele a také na členství v ODS.