"Prostě na to bylo málo času. I když mě to mrzí, nemohu s tím nic udělat. Nový zákon s tím už ale počítá," řekl Novinkám ředitel Celního ředitelství Brno Vladimír Havlíček.

Právě jeho židle je však nyní ohrožena. Již poslední dubnový den se hovořilo o tom, že v souvislosti s tímto skandálem by měly nastat změny na nejvyšších místech brněnského ředitelství cel. Dnes vydal mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták k případu zprávu, v jejímž závěru uvádí: "Generální ředitelství cel rozhodlo o personálních změnách ve funkcích ředitele Celního ředitelství Brno a jeho náměstka." Nechtěl však upřesnit, z jakých důvodů.

Brněnský ředitel Havlíček odmítl, že by výměna na jeho postu a postu jeho náměstka Františka Nováka měla co dočinění s aférou břeclavských celníků. "Ke změnám dochází kvůli transformaci celní správy. Neznám pohnutky svých nadřízených. Existuje však předběžné ujednání, ve kterém jsme se dohodli, že mých znalostí a zkušeností bude využito. Změnu připouštím a jsem ochoten ji podstoupit," uvedl v reakci na Bartákovo sdělení Havlíček. Sám očekává, že změny nastanou 1. června.

Pak patrně bude v rámci celní správy převelen na jinou práci.

Úplatky i pašování nafty

Detektivové z Útvaru pro odhalování korupce a organizovaného zločinu koncem dubna obvinili 18 celníků z úřadu Břeclav - dálnice kvůli podezření z braní úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele. Ředitel lanžhotské celnice Jiří Hammer pak rozhodl o propuštění těchto lidí.

Do konce dubna se nepodařilo předat rozhodnutí o ukončení služebního poměru šesti z nich. Důvod? Nebyli zastiženi v místech svých bydlišť. Pět z nich má proto nárok na 5700 korun měsíčně až do odchodu do penze.

Na hraničním přechodu Břeclav - dálnice se kompletně vyměnilo vedení již poté, co vyšel najevo podíl několika celníků na nelegálním dovozu nafty ze Slovenska. Ředitel tehdy rezignoval sám, jeho náměstci byli odvoláni.