„Dnes krátce před polednem se přímo do kojeneckého centra dostavil otec dívenky, kterého tam však po chvíli policisté zadrželi, a to pro podezření z trestného činu opuštění dítěte,“ uvedla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Eva Kropáčová.

V průběhu vyšetřování a podle výslechu dalších osob policie rozhodne o dalším postupu a případném sdělení obvinění. Otci hrozí až tři roky vězení.

Podle mluvčí policie je dívčina matka už asi 14 dní umístěna ve vazební cele pražské ruzyňské věznice. „Na ženu byl vydán zatykač pro maření úředního rozhodnutí,“ doplnila Kropáčová.

Dívenku podle ní identifikoval rodinný příslušník, kterého mluvčí nechtěla specifikovat. Otec to ale nebyl. Podle dřívějších informací Policejního deníku měl během pondělí dívenku identifikovat její dědeček. Dítě je z rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 nyní svěřeno do péče kojeneckého ústavu, který se o ni stará.

Dvouletou dívenku předal otec v sobotu večer na Václavském náměstí bezdomovcům na hlídání. Když se nevrátil, ponechali ji na zastávce muži, který se pak spojil s policisty. Policisté si holčičku převzali a vyrozuměli Orgán sociálněprávní ochrany dítěte.