„Celkem už si odseděl přes sedmnáct let a očekávám, že příští rok v dubnu bude propuštěn z výkonu trestu,“ řekl Právu jeho advokát Jan Červenka.

Jonák si odseděl dva roky ve vazbě hned po skutku v dubnu 1994. Tehdy nájemný vrah zastřelil jeho ženu Ludwiku v Praze před stánkem se zeleninou.

Od roku 1996 do roku 1998 byl Jonák na svobodě, pak ale následovalo další zadržení a v roce 2000 byl definitivně odsouzen na osmnáct let. Se započtením pobytů ve vazebních věznicích by mu měl trest vypršet příští jaro.

Podmínečně se z vězení nedostal

Nárok na žádost o podmínečné propuštění přitom Jonákovi vznikl už po odpykání dvou třetin uloženého trestu, tedy zhruba před pěti lety. „On žádal o podmínečné propuštění, ale nebylo mu vyhověno. Nežádal mým prostřednictvím, takže o těchto řízeních nic nevím,“ uvedl Červenka.

Jonák právníky v minulosti skutečně střídal, zastupovali ho například advokáti Josef Lžičař nebo Luboš Prokeš. Prokeš, který jeho jménem žádal v roce 2009 pro Jonáka nový proces, byl již vyškrtnut ze seznamu advokátů.

Jonák, v jehož luxusním erotickém klubu se začátkem 90. let scházela pražská smetánka, byl za zosnování vraždy své ženy definitivně odsouzen k výjimečnému trestu až v roce 2000. K činu se nikdy nepřiznal a dodnes se označuje za oběť spiknutí.

V roce 1994 sám čelil dvěma pokusům o vraždu, když mu nejprve někdo nastražil bombu pod auto a později byl postřelen do obličeje. Případy zůstaly neobjasněné.