Kosti, na které upozornil služební pes, nalezli celníci 26. června a předali je České inspekci životního prostředí. Téměř celé dvě kostry tygra vážily 12 kilogramů.

„Páteře obou zvířat byly rozseknuty na čtyři díly, na množství kostí byly ještě zbytky tkáně. Zatím nelze bez dalších podrobnějších vyšetření určit věk či pohlaví obou šelem,“ informovala ve čtvrtek mluvčí inspekce Simona Cigánková. Složení koster trvalo pracovníkům asi hodinu a půl.

Lebka tygra

Lebka tygra

FOTO: Česká inspekce životního prostředí

Podle inspekce je možné předpokládat, že ten, kdo se kosti snažil převézt do Asie, je chtěl využít k údajným léčebným účinkům podle tradiční asijské medicíny. Na černém trhu by kostry měly hodnotu 24 tisíc dolarů (přibližně 480 tisíc korun).

Pes našel kostry v reprobednách

Pes našel kostry v reprobednách

FOTO: Celní správa

Případem se zabývá policie, která věc vyšetřuje jako trestný čin neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Pachateli hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

Pes našel kostry v reprobednách

FOTO: Celní správa

„Nález bude po přezkoumání odborníky z inspekce předán zřizovateli ČIŽP, kterým je ministerstvo životního prostředí. To poté rozhodne, jak bude s kostrami obou zvířat, které se tak staly majetkem státu, dále naloženo,“ uzavřela Cigánková.