Fingovaná dodávka proběhla už v říjnu 2002, armáda však na nesrovnalosti přišla až po roce, kdy inventarizovala majetek útvaru.

"Důstojník, který měl na starosti tělovýchovu, proplatil dodavatelské firmě z Olomouce částku 180 tisíc korun. Nakoupený materiál byl účetně převeden na útvar a muž jeho převzetí na jaře loňského roku potvrdil. Zbývající materiál za 159 tisíc ale fyzicky nikdy nebyl dodán," informovala dnes Novinky mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová.

Voják z povolání byl proto minulé úterý obviněn pro porušování povinnosti při správě cizího majetku. Pokud by soud jeho vinu uznal, mohl by mu udělit finanční trest nebo až dvouleté vězení.

Prověřují další dodávky

Policie však má podezření, že tento odhalený případ s dodávkou neexistujícího zboží není ojedinělý. Kriminalisté se proto začali zabývat oním dodavatelem, který byl shodou okolností předtím, než začal podnikat, taktéž vojákem. Nabízí se spekulace, že oba muži se z dřívější doby znali, to ovšem policie teprve prověřuje.

"Případ dodavatele podstoupíme příslušnému policejnímu orgánu do Olomouce, aby místní policisté prověřili veškeré jeho aktivity, které souvisely s dodávkami zboží pro Armádu ČR," potvrdil Novinkám Milan Šiška, zástupce ředitele protikorupční služby.