Manželé verdikt vyslechli bez viditelných emocí. Před tím v závěrečných slovech oba projevili lítost. "Do konce života se nezbavím děsivého pocitu z toho, co jsem provedl," řekl například Stodola. Po skončení přelíčení požádali soudce o možnost spolu promluvit. Rozmluva se odehrála bez přítomnosti veřejnosti, podle svědectví lidí, kteří zůstali uvnitř jednací síně, si spolu několik minut šeptali a usmívali se při tom na sebe.

Jak zdůvodnil rozsudek předseda senátu Miroslav Mjartan, možnost jejich resocializace je prakticky nulová. Své oběti navíc podrobovali zvláště vysokému trýznivému utrpení.

Soudci tak vyhověli státní zástupkyni Renátě Vesecké, která pro oba navrhovala doživotí. Nakonec si ale ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Na místě se odvolali

Obhájce Stodoly František Derik v závěrečné řeči poukázal na to, že bez doznání jeho mandanta by některé skutky zůstaly neobjasněny. Zopakoval, že iniciátorem byla Stodolová. Pro svého klienta proto navrhl trest mezi 15 až 25 roky vězení.

Naopak právní zástupce Stodolové Vítězslav Menšík popřel, že by manžela nabádala k vraždám. Prý oběti pouze oloupila, ale vraždit nechtěla. Manžel podle ní zabíjel z vlastního zájmu. Její obhájce z toho důvodu požadoval trest pouze do 15 let.

Manželé se proti rozsudku na místě odvolali.

21 trestných činů

Manželský pár se zpovídal celkem z 21 trestných činů. Nejzávažnější jsou však obvinění z osmi vražd a dvou pokusů o ně.

Stodolovi si vybírali oběti především mezi staršími a osamělými lidmi v malých obcích. Do jejich domů se často vloudili pod nějakou záminkou. Oběť pak týrali tak dlouho, dokud jim nevydala peníze. Většinou se nejednalo o nijak vysoké částky, přesto pro ně manželé vraždili.

Vedení okresní policie hrozí stíhání

Policisté, kteří smrt těchto lidí vyšetřovali, hned čtyřikrát nepoznali, že jde o vraždy. Místo činu dostatečně neprohlédli a podezřelá úmrtí příliš rychle uzavřeli jako sebevraždy, náhlá úmrtí, či nehody.

Kvůli těmto pochybením, které páru zřejmě umožnily dál nerušeně zabíjet, Inspekce ministra vnitra minulý týden navrhla stíhání čtyř vysokých důstojníků kutnohorské policie, včetně tehdejšího okresního policejního ředitele, neboť nedohlédli na práci svých podřízených.