Návrh na dovolání poslala Zemanovi v květnu žalobkyně Daniela Smetanová z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Podle ní by soud při rozhodování o tom, zda se amnestie na Berku a spol. vztahuje, měl vycházet ze zvýšených trestních sazeb, jež členům gangu teoreticky hrozí.

Pokud totiž společně vytvořili zločinné spolčení, může jim být uložen trest až o třetinu vyšší, než činí horní hranice sazby za jednotlivé skutky. Pak by se do kritérií amnestie, která počítá se zastavením delšího než osmiletého stíhání skutků se sazbou do deseti let, někteří berkovci nevešli.

„Soudy zatím dospěly k závěru, že pro účely amnestie se vychází z oněch základních sazeb. Já tvrdím, že pro účely amnestie by se měla posuzovat trestní sazba zvýšená o jednu třetinu,“ řekla Právu již dříve Smetanová.

Podle ní by se amnestie neměla vztahovat také na konkurzní správce Daniela Thonata a Lubora Kindla. Amnestováni byli i bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec a ústecká advokátka Marta Čiháková.

Zeman měl o návrhu Smetanové rozhodnout nejpozději do úterý. Dva týdny má ještě na rozhodnutí o návrhu na dovolání v kauze údajné politické korupce ve straně Věci veřejné. V ní byli zproštěni obžaloby lídr strany Vít Bárta a bývalý místopředseda Jaroslav Škárka.