Oba jsou podezřelí, že nezákonně pomáhali svému klientovi Radovanu Krejčířovi, jenž čelí obvinění z podvodu, daňového úniku ve výši 650 miliónů korun a z nedovoleného ozbrojování.

"Já pokládám za vyloučené, že by se něčeho nezákonného dopustili. Podle mne jde o denunciaci velmi slušných lidí a skvělých advokátů, do jejichž práce spadá i to, že zastupují lidi obviněné i ze závažných trestných činů," řekl včera Právu předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek.

Jak dále řekl, zveřejnění informace o policejním vyšetřování obou advokátů vnímá jako zcela nepřijatelný zásah do výkonu advokacie a bude se tím zabývat i představenstvo komory.

Znepokojení vyjádřil včera v rozhovoru s Právem místopředseda kárné komise České advokátní komory Bohuslav Sedlatý. "O této konkrétní věci nevím nic. Obecně ale mohu říci, že se množí případy snah o diskreditaci advokátů. Je poměrně jednoduché oslabit účinky obhajoby tím, že do případu zatáhnu i advokáta," řekl Sedlatý.

Jak dále uvedl, osobně zná pouze Tomáše Sokola, jenž je také jedním z členů kárné komise komory, v jeho případě ale téměř vylučuje, že by se mohl dopustit jakékoliv trestné činnosti.

Vyšetřování svých kolegů odmítl komentovat i advokát Kolja Kubíček. I podle jeho slov se ale zejména v poslední době stupňují různé tlaky ze strany policie na advokáty. Jako příklad ze své vlastní zkušenosti pak uvedl odposlechy telefonů, sledování vozidla či speciální kontroly na hranicích.

"Samozřejmě police má právo odposlouchávat telefony, pokud se jedná o organizovaný zločin, a advokáti často zastupují lidi, kteří jsou takto zařazeni. V jaké souvislosti ale sledují mne, to nevím," uvedl Kubíček, mezi jehož klienty patří například bývalý komunistický funkcionář Karel Hoffmann nebo Jiří Kajínek.

Bývalý šéf středočeského úřadu vyšetřování a nynější advokát Josef Doucha uvedl, že policie má ze zákona právo prověřovat podezření týkající se advokátů a trestně je stíhat, pokud se dopustí trestného činu. "Advokát nemá žádnou výjimku před zákonem. Je povinen respektovat zákony i při obhajobě klienta. Pokud je klient obviněn a je ve vyšetřovací vazbě, zvláště z koluzních důvodů, pak nesmí vynášet dopisy či předávat pokyny či vzkazy," řekl Doucha.

K případu vyšetřování advokátů Sokola a Nováka ale rovněž řekl, že s komentářem vyčká. "Finančně analytický útvar ministerstva financí sleduje finanční toky. Pokud odhalí nestandardní finanční operaci, pak poznatek předává Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, který ho musí prověřit. Domnívám se, že Tomáš Sokol jako jeden z nezkušenějších advokátů v trestních věcech bude schopen pohyb peněz na kontě vysvětlit," míní Doucha. Přiznal, že by se z trestního řízení vedeného proti jeho osobě nijak neradoval.

"Policie již v této fázi může využívat odposlechu, sledování, kontrolovat korespondenci. Dokonce odposlouchávat telefonické hovory podezřelého advokáta s klientem . Už ve fázi prověřování musí advokát pustit policii do svého soukromí. Z toho nemá nikdo radost," poznamenal Doucha.

Brož: peníze přišly, ale na kauci

Společníkem Sokola a Nováka je jeden z místopředsedů advokátní komory Jan Brož. Právě na konto jejich kanceláře (nebo na soukromé Sokolovo konto) mělo vloni v létě přijít 26 miliónů korun v eurech a dolarech. Poukázat je na ně měly dvě zahraniční společnosti provázané s Krejčířem.

Jak řekl včera Právu Brož, na konto jejich kanceláře skutečně tyto peníze přišly. "Část těchto peněz byla určena na kauci, tu však soud nepovolil. Peníze pak byly podle pokynu klienta vráceny," řekl Brož Právu.

Poukázal také na to, že jeho druhý společník, doktor Novák, podal již letos v únoru na ministerstvo spravedlnosti žádost o přešetření celé záležitosti a zároveň také podal trestní oznámení na svědka Tareka Bešaru.

Jak řekl Brož Právu, je pevně přesvědčen o tom, že jeho společníci se ničeho nezákonného nedopustili. "Vnímám celou záležitost jako snahu vyšachovat z obhajoby advokáty, kteří důsledně hájí své klienty," uvedl.

Šéf odboru závažné hospodářské a finanční kriminality pražského vrchního státního zastupitelství Jaroslav Dolejší, jehož podřízený Vladimír Trýzna dozoruje kauzu Radovana Krejčíře, odmítl včera další vývoj kauzy obou advokátů jakkoliv prognózovat.

"To já vůbec nemůžu komentovat. Mohu říci jen to, že poznatky o doktoru Novákovi, že dělal spojku mezi vězněným Krejčířem a jeho spolupracovníky na svobodě, jsme měli od podzimu 2002, a šlo o jejich verifikaci. A jejich pravdivost se potvrdila výslechem svědka Tareka Bešary na konci loňského roku," uvedl Dolejší.

Jak dodal, státní zástupce se pak rozhodl tento poznatek předat věcně a místně příslušnému kolegovi. Potvrdil zároveň, že podnět k vyšetřování Sokola přišel od finančně analytického útvaru ministerstva financí.