Když zraněný po více než týdnu v nemocnici zemřel, hrozilo střelci obvinění z vraždy. Nakonec se od pondělí 27. května před Krajským soudem v Ostravě zodpovídal „jen“ z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Protože zloději majitele objektu, kam vnikli, nijak neohrožovali, policie případ nevyhodnotila jako nutnou obranu.

Jaromír Šebesta u ostravského soudu

Jaromír Šebesta u ostravského soudu

FOTO: Aleš Honus, Právo

Šebesta před soudem vypověděl, že po návratu domů viděl auto zaparkované před vchodem a několik postav, jak jdou za dům. Slyšel prý i šramot ve sklepě. Vzal kuši, vyběhl ven a křičel na muže, aby šli pryč. Potom vystřelil ve směru k autu. „Střílel jsem po autě. Neměl jsem v úmyslu někoho trefit, to ani náhodou,“ řekl.

Nešlo o nutnou obranu, rozhodl soud

Šíp zasáhl devětatřicetiletého muže z východoslovenských Michalovců do levého spánku. Muži tvrdí, že do objektu nešli krást, prý tam jen hledali šrot. Když je vyrušil majitel, dali se na útěk. „Když jsme nastupovali do auta, zařval, že nás zabije. Vystřelil a bratrance střelil do hlavy,“ popsal příbuzný zastřeleného Gabriel Gujda, podle něhož šlo o chladnokrevnou vraždu.

Podle soudce Miroslava Muchy se nejednalo o nutnou sebeobranu, ale oplácení. Proto soud Šebestu uznal z těžkého ublížení na zdraví. „Pan obžalovaný neodvracel žádný útok, ti tři utíkali do auta, dva to stihli, třetí bohužel ne. Nejednalo se ani o žádnou závadu na zbrani, kterou sportovní kuš bezesporu je,“ upozornil soudce.

Obžalovaný Šebesta vypověděl, že když viděl, že muže střelil do hlavy a šíp je opravdu hluboko, řekl skupině, ať jedou do nemocnice. „Pak jsme čekali na příjezd policie a záchranky,“ dodal muž, jenž je v jiné kauze stíhán i pro pohlavní zneužívání mladistvých.