Hájek se již vyšetřovatelům ke všemu přiznal. Loni v srpnu volal dvakrát v jeden den ze svého mobilu na linku městských strážníků a oznámil jim, že v některém z městských autobusů, tramvají nebo trolejbusů je uložená bomba. Policisté proto měli zastavit dopravu. Později volal s tím, že výbuch hrozí firmě Panasonic. Požadoval 15,5 miliónu korun.

"Nepřemýšlel jsem, co se stane. Asi pět dní po události jsem zase najednou při cestě do práce vypnul a volal na linku 112 něco o výbušném systému. Víc si nepamatuji, ale když jsem přijel k Panasonicu, byla tam policie, hasiči a dav lidí venku. Je mi to moc líto a mrzí mě to," vypověděl obžalovaný již dříve.

Těžké dětství

Psychologové a psychiatři u něj objevili poruchu osobnosti způsobenou nelehkým dětstvím. Jak vyplynulo u soudu, Hájek prožil první rok života v kojeneckém ústavu, jeho adoptivní otec ho pak často bil a ve škole se stal terčem šikany.

"To vše formovalo jeho osobnost. Trpí komplexem méněcennosti, který vyvrcholil před několika lety sebevražedným pokusem. Jde o osobu, která není vzhledem ke struktuře i poruše osobnosti schopna řešit běžné životní situace," citoval z posudků v odůvodnění rozsudku předseda senátu Jan Špeta. Podle jeho slov motivace Hájkových činů vyplynula z pocitu méněcennosti a on jen opsal případy, které byly medializovány v tisku.

Polehčující okolnosti

Vzhledem ke sníženému intelektu nebyl Hájek schopen následky svého jednání vůbec domyslet. "Přesto nelze jeho činnost podceňovat už vzhledem k mezinárodní situaci. Soud však přihlédl k rysům a struktuře jeho osobnosti, i předchozí bezúhonnosti, projevené lítosti i plnému doznání a uložil mu trest pod spodní hranicí trestní sazby, která činí 5 - 12 let, neboť se domnívá, že takový trest je dostatečný," doplnil Špeta.

Rozsudek není zatím pravomocný, neboť obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.