Násilníci vyvázli podle chomutovského místostarosty Jana Řeháka s podmínkou. "Tu informaci o podmínce jsme dostali, až když soud skončil. Přestože šlo o útok na veřejného činitele, nebyli jsme účastníky řízení. Bude asi velmi těžké prosadit nové projednání případu. To mohl ten zraněný. Říkali jsme mu, aby se obrátil na právníka, jenže to už bylo jeho zdraví příliš podlomené," zadíval se do prázdna Řehák.

K potyčce mezi opilci a strážníky došlo vloni. Tři silně podnapilí mladíci seděli uprostřed silnice. Aby na jejich hloupé hazardování ze životem nedoplatil některý z řidičů, požádala je hlídka, aby šli někam na kraj.

"Dočkala se jen nadávek. Ty se stupňovaly, až opilci na strážníky zaútočili. Tloukli je pěstmi a jednoho z nich praštil útočník zezadu do hlavy lahví. Měl tržnou ránu a otřes mozku," připomněl osudový okamžik Řehák.

Po dvou týdnech se vrátil do práce

Tehdy čtyřicetiletý otec dvanáctiletého syna byl po útoku dva týdny v pracovní neschopnosti. Pak se vrátil do práce, ale do terénu nesměl. Měl potíže s dýcháním, trpěl závratěmi, ztrácel vědomí. Kolegové ho přemluvili, aby šel ještě jednou k lékaři. Pak už uniformu nikdy neoblékl. Po sérii vyšetření skončil v nemocnici, odkud se nevrátil.

"Je to hrozné, cítíme to jako strašnou křivdu a nespravedlnost. Víme, že se při naší práci může něco podobného stát. Ale nikdy bychom nevěřili, že za to násilníka nikdo nepotrestá," špatně skrýval rozhořčení jeden z městských policistů.

Výsledky až po soudní pitvě

Mladíky sice policie obvinila z napadení veřejného činitele, soud jim však uložil jen podmíněné tresty. Rozsudek radnici nepříjemně překvapil. A to ještě nikdo nevěděl, že strážník nakonec zemře.

"Ti útočníci prý trénovali kick box, jenže soud k tomu zřejmě nepřihlédl," nevěřícně kroutil hlavou Řehák. Lékaři podle Řeháka zatím nejsou schopní jednoznačně potvrdit, že smrt nastala v důsledku útoku. Víc možná řekne až soudní pitva.