Státní zástupci a detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) podezírají Nováka z toho, že jako obhájce dělal spojku mezi vězněným Krejčířem a jeho spolupracovníky na svobodě. Sokol se do podezření dostal v souvislosti se svým kontem nebo kontem jeho advokátní kanceláře v Komerční bance.

Loni v létě měly na jedno z těchto kont poukázat dvě zahraniční společnosti provázané s Krejčířem kolem 26 miliónů korun v dolarech a eurech. Jedna ze společností má sídlit na britských Panenských ostrovech a druhá v lichtenštejnském Vaduzu. Mluvčí Komerční banky Marie Petrovová se odmítla k těmto informacím vyjádřit. "Banka neposkytuje informace o klientech," řekla mluvčí.

Informace Práva o trestním řízení vedeném proti advokátům Krejčíře potvrdili státní zástupci. "Trestní oznámení týkající se advokáta Jiřího Nováka nám bylo postoupeno pražským vrchním státním zastupitelstvím. Trestní řízení je fází před zahájením trestního stíhání. Případ dozoruje obvodní státní zástupce pro Prahu 3 Petr Cibulka," řekl Právu mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Uvedl, že o případu advokáta Sokola informace nemá.

Šetření bankovních operací souvisejících s konty Sokola a advokátní kanceláře, ve které Sokol působí, dozoruje žalobce z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Pavel Suchánek.

"Trestní řízení ve věci kont jsme zahájili na základě podnětu finančně analytického útvaru ministerstva financí. Již jsem se obrátil na Komerční banku ve věci odtajnění účtů," odpověděl Suchánek na dotaz Práva.

Policie sdělení státních zástupců potvrdila. "Oba případy, na které se dotazujete, šetří policejní komisaři ÚOKFK. V obou trestních řízeních si policejní komisaři s ohledem na současný stav šetření vyhradili právo neposkytovat další informace.Ty však veřejnosti podáme okamžitě, jak je vyšetřovatelé uvolní," odpověděl na dotazy Práva zástupce ředitele ÚOKFK Milan Šiška.

Advokáti: o šetření policie nic nevíme

Exministr vnitra Sokol uvedl, že na jeho osobní konto peníze od žádné fyzické osoby ani právnické společnosti loni nepřišly. "V Komerční bance má konto také naše advokátní kancelář. Na toto konto přicházejí platby od klientů v řádech desítek miliónů. Ani v tomto případě nevím, že by tam přišly peníze od společnosti z Panenských ostrovů a Vaduzu," řekl Právu.

Zdůraznil, že o šetření policie ve vztahu ke své osobě neví. "Nikdo se mě na nic neptal. Rád odpovím, pokud mi v tom nebude bránit povinnost zachovávat advokátní tajemství," poznamenal Sokol. Uvedl, že neví ani o trestním řízení vedeném proti jeho kolegovi Novákovi. "V případě pana Krejčíře je podle vyšetřujícího policisty podezřelých více advokátů. Policista uvedl, že se zatím vyšetřuje, jak se dopisy dostávaly ven z vězení. Navíc pan Krejčíř nevykonával typ vazby, ve kterém by jeho dopisy podléhaly kontrole," vysvětlil Sokol.

Exministr spravedlnosti Novák se pozastavil nad tím, že se jej dosud nikdo z orgánů činných v trestní řízení na případ nedotazoval. "Vím, o co se jedná. Na sklonku loňského roku v Německu vypověděl Tarek Bešara, že jsem měl z vězení vynášet dopisy pana Krejčíře. Není to pravda. Tarek Bešara je v České republice stíhán pro majetkovou trestnou činnost v řádu stovek miliónů korun. Mnoho miliónů dluží i Krejčířovi. I za to je trestně stíhán. Uniká před trestem," řekl v úterý Právu Novák. Uvedl, že trestní řízení může mít za cíl vyřadit jej i Sokola z obhajoby Krejčíře. "Těžko budeme moci pana Krejčíře obhajovat, jestliže budeme v souvislosti s jeho osobou trestně stíháni," dodal Novák.

Podnikali i Krejčířovi rodiče

Podnikatelské činnosti vazebně stíhaného Krejčíře se účastnili v některých firmách také jeho rodiče. Otec Lambert před dvěma lety zmizel za záhadných a dodnes nevyšetřených okolností. Matka Naděžda Krejčířová tvrdí, že o zahraničních aktivitách syna neví. "O společnostech na Panenských ostrovech a ve Vaduzu nic nevím. To slyším poprvé," odpověděla v pondělí na dotaz Práva.

Vyšetřování trestné činnosti Radovana Krejčíře dozoruje žalobce Vladimír Trýzna z pražského vrchního státního zastupitelství. "K současnému stavu vyšetřování a trestnímu řízení týkajícímu se advokátů Nováka a Sokola se nyní nebudu v zájmu vyšetřování vyjadřovat," řekl žalobce.