Policie již krátce po nehodě upozornila na to, že řidič patrně překročil povolenou rychlost. Teprve závěry soudních znalců však ukážou, kdo havárii způsobil.

Jejich úkolem je z dokumentů z ohledání místa činu, stavu havarovaného ministerského audi a výslechů zjistit, jak se nehoda stala a jakou rychlostí při ní vůz jel.

Kolize se odehrála v úseku, kde je rychlost snížena na pouhých 60 kilometrů v hodině. "Zkoumání znalců je poměrně složité. Jak dlouho potrvá, to proto zatím nelze říci. Očekáváme ale, že v nejbližších dnech vzniknou alespoň předběžné závěry šetření," řekl ČTK mluvčí státního zastupitelství Pavel Rujbr.

Audi nebylo pojištěné

Jak zjistilo Právo, vůz Audi 8 v hodnotě tří miliónů korun nebyl s výjimkou povinného ručení havarijně pojištěn.

"Pojištěny nejsou všechny vozy státní správy. Některé vozy jsou ochranné službě zapůjčeny z vlády či z parlamentu, kdy Policie ČR hradí pohonné hmoty a zbytek je věcí majitele vozu," vysvětlila mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová s tím, že havarijní pojistky se u podobných typů vozů pohybují až v řádu stovek tisíc.

Kosinová pak doplnila, že dva speciálně vycvičení příslušníci policie, kteří jeli spolu s ministrem Svobodou, dosud nebyli vyslechnuti. Zatím jsou totiž v pracovní neschopnosti. Vyšetřováním nehody se také zabývá inspekce ministra vnitra.