Vyšetřování incidentu ukázalo, že strážník jednal zcela podle práva. Navíc vyšlo najevo, že zastřelený muž ve skutečnosti nechtěl loupit, ale celou situaci úmyslně zinscenoval s cílem být zastřelen. Šlo tedy o naprosto kuriózní způsob sebevraždy. „Kriminalisté hodnotí událost jako výjimečnou, ve své praxi se s ní dosud nesetkali,“ uvedla mluvčí policie Gabriela Holčáková.

Vystřelil jsem a útočník spadl za pult.strážník Zdeněk G.

Tragédie se odehrála v noci na 16. ledna na čerpací stanici v sousedství obchodního centra Tesco v Karviné-Ráji. Strážníci na místo dorazili na základě tísňového telefonátu. „Vešli jsme dovnitř a uviděli muže v nátělníku, jak s dlouhým nožem běhá v prostoru pro obsluhu. Začal jsem s ním komunikovat a snažit se ho přesvědčit, že se situace dá vyřešit i jinak,“ řekl strážník.

Muž byl ale stále agresivnější a obrátil nůž proti prodavači za pultem. „Vyhrožoval, že pokud uděláme ještě jeden krok, podřeže ho. Vyzval jsem ho, aby odhodil zbraň, po druhé výzvě se ale prudce otočil a napřáhl ruku k bodnutí rukojmího. Vystřelil jsem a útočník spadl za pult,“ popsal strážník situaci.

Okamžitě poté uslyšel zoufalé volání přepadeného: „Křičel: Nezabíjej mne, mám rodinu. Za pultem jsem pak viděl, jak čerpadlář zápasí s pachatelem, který ho stále ohrožuje nožem. Byl jsem nucen vystřelit podruhé,“ popsal strážník druhý, tentokrát již smrtelný výstřel.

Čerpací stanice, kde strážník zastřelil lupiče

Čerpací stanice, kde strážník zastřelil lupiče.

FOTO: Aleš Honus, Právo

Celým incidentem se z úřední povinnosti zabývali vyšetřovatelé krajské policejní správy, aby získali jistotu, že střelba byla zcela oprávněná. Při vyšetřování vyšlo najevo nejen to, že strážník postupoval legálně, ale i to, že násilník situaci úmyslně navodil, aby byl zastřelen. V době incidentu byl podle výsledků pitvy pod vlivem drog a alkoholu.

Strážník tvrdí, že je po celou dobu přesvědčen, že nemohl jednat jinak. Proto očekával, že ani vyšetřovatelé nemohou dospět k jinému závěru. „Samozřejmě nejsem stroj, jsem jenom člověk, takže jsem tisíckrát přemýšlel, jestli se to nedalo řešit i jiným způsobem. Ať se na to podávám z jakékoliv strany, nemohl jsem se zachovat jinak,“ dodal strážník.