Sedmadvacetiletý podpraporčík Habrnál je spolu se svým kolegou obžalován pouze ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Škoda totiž nedosáhla pěti tisíc korun, aby mohl být skutek posuzován jako trestný čin krádeže. "Znalec vyčíslil hodnotu na 4800 korun," řekl státní zástupce Alois Dlouhý.

Před soudem dnes stanul pouze Habrnál, druhý člen policejní hlídky požádal o projednání v jeho nepřítomnosti. "S obsahem obžaloby v žádném případě nesouhlasím," začal svou výpověď syn policejního šéfa.

Muž, který o den dříve v opilosti střílel v restauraci v nedalekém Jablunkově, prý policisty do svého domku v obci Hrádek pozval sám, aby tak předešel domovní prohlídce, která by znamenala rozruch na vesnici. "Prosil nás, ať tam jedeme civilním vozidlem a před domem se chováme jako jeho přátele. Hodně lpěl na své pověsti," vypověděl Habrnál před soudem. Dodal, že doma je muž sám vyzýval, ať prohledávají skříně a hledají střelivo.

Poškozený sběratel ale tvrdil pravý opak. Prý je žádal, aby počkali před domem.

Policisté mimo službu

Až za několik dní muž zjistil, že postrádá válečné medaile. Telefonoval Habrnalovi, který mu měl slíbit, že se po nich podívá. "Našel jsem je v autě a požádal jsem kolegy, ať je tomu muži vrátí," řekl Habrnál. Podle sběratele jde ale o účelovou výmluvu.

Žalobce z Krajského státního zastupitelství v Ostravě trvá nekompromisně na své obžalobě. "Stupeň společenské nebezpečnosti je vysoký, protože obžalovaní postupovali v hrubém rozporu se základním úkolem policie, kterým je chránit majetek občanů, nikoliv ho krást," řekl Dlouhý.

Okresní policejní ředitel Václav Habrnál starší před měsícem rozhodl, že oba obžalované policisty postaví mimo službu. "O obžalobě jsem se dozvěděl od nadřízených a pak jsem rozhodl o zproštění výkonu služby obou policistů," řekl Habrnál a řekl, že příbuzenské vztahy při jeho rozhodování nehrály roli. Podrobněji případ nechtěl komentovat. "Jedná se o závažnou věc a je třeba počkat na rozhodnutí soudu," dodal policejní ředitel.