"Nejprve jej urážel nadávkami s rasovým podtextem, plival na zem a provokoval ho, aby se s ním začal prát. Když na to Rom nereagoval, údajně do něj začal strkat a kopat. V tomto okamžiku se poškozený začal bránit. Oba spadli na zem, kde se Romovi podařilo podezřelého chytit do kravaty a v ní ho držel do příjezdu policistů," informovala Orlová s tím, že oba utrpěli drobná zranění, která si však nevyžádala hospitalizaci.

Policie Stiskalu umístila do policejní cely a státní zástupce na něj později uvalil vazbu. "Stiskala je podezřelý z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení a výtržnictví, za což mu hrozí až tři roky vězení," uvedla Orlová.

Kamarádi jsou už ve vazbě

Už dříve byl obžalován společně s Martinem Jašem a Petrem Blajzem z rasově motivovaného úroku na romský manželský pár z Jeseníku, který údajně provedli loni v červnu. Jesenický okresní soud je za to v lednu potrestal tříletou podmínkou. Verdikt však zrušil Krajský soud v Olomouci na základě odvolání státního zastupitelství a vrátil případ do Jeseníku. Nové líčení se dosud nekonalo.

Dalšího útoku se měl Stiskala podle policistů dopustit v polovině ledna, kdy měl slovně napadnout v centru Jeseníku skupinu Romů a vyhrožovat jim zabitím. Po tomto činu se pokusil o sebevraždu.

Jaš a Blajze jsou nyní ve vazbě. Obvinění jsou z jiných dvou útoků na Romy, kterých se měli dopustit na jaře na jesenickém autobusovém nádraží.