Agresivní útok se odehrál 25. června 2011 v pozdních nočních hodinách v Bruntále v bytě poté, co Mikulka nalezl svou přítelkyni spící v jedné posteli s milencem. Toho udeřil do hlavy dřevěnou nohou od stolu. Na to ho odtáhl do předsíně a přes otevřené vstupní dveře srazil ze schodiště dolů. Tam jej nechal krvácejícího ležet, pouze jej polil kýblem vody.

Zmíněného jednání se dopustil, ač v roce 2009 byl odsouzen pro pokus trestného činu těžkého ublížení na zdraví k dvouletému trestu odnětí svobody, který vykonal předloni v květnu. Mikulka se u VS domáhal zproštění obžaloby. Poukázal mj. na to, že poškozený zkraje za pachatele označil „nějaké cikány“ a že také přiznal, že za částku 100 tisíc korun by mohl napadení popřít.

Argumentoval i tím, že z žádného důkazu nevyplývá, že by při útoku byla použita dřevěná noha od stolu. Nalezeny, jak dále uvedl, nebyly ani žádné krevní stopy.

Státní zástupce požadoval překvalifikování z těžkého ublížení na zdraví na pokus vraždy. Dřevěnou nohu od stolu lze podle něj považovat za zbraň. Poukázal i na lhostejnost obžalovaného k případnému úmrtí poškozeného, kterého zanechal zraněného bez pomoci. To prý svědčí přinejmenším pro nepřímý úmysl vraždy.

VS však odvolání obou zamítl jako nedůvodné. „Krajský soud provedl všechny důkazy a správně je i vyhodnotil. Trest je zákonný a přiměřený. Mikulka se totiž deliktu dopustil zhruba měsíc poté, co byl propuštěn z výkonu trestu, který vyfasoval za útok nožem na nevlastního otce,“ řekl Právu mluvčí VS Petr Angyalossy.