Dopravní nehoda nákladního a osobního auta zablokovala ve středu krátce před devátou hodinou dopoledne rychlostní komunikaci R35 na Přerovsku. K nehodě došlo na 296. kilometru u Lipníka nad Bečvou. Doprava byla odkláněna na objízdnou trasu, před 11. hodinou byl provoz obnoven.

„Nákladní auto dostalo na zasněžené komunikaci smyk a došlo ke kolizi,“ řekl Právu krajský policejní mluvčí v Olomouci Josef Bednařík. Havarovaná vozidla podle něj zablokovala oba jízdní pruhy ve směru od Ostravy do Olomouce.

Problémy na zledovatělé D1

K dalším nehodám došlo mezi 308. a 306. kilometrem dálnice D1 u sjezdu na Hranice a Potštát ve směru z Ostravy na Olomouc. Uzavřeny musely být pro dopravu oba jízdní pruhy. „Jsou tu špatné klimatické podmínky, vytváří se tu kolona vozidel,“ dodal Bednařík.

„Havarovaly tam dvě nákladní vozidla, dodávka a šest osobních vozidel. Ke zranění osob nedošlo,“ sdělil Právu Bednařík.

Nehoda na dálnici D1 u Olomouce

Nehoda na dálnici D1 u Olomouce

FOTO: HZS Olomouckého kraje

„K nehodám vyslalo operační středisko tři jednotky hasičů. Profesionální z požární stanice v Hranicích, posílenou o dobrovolné jednotky rovněž z Hranic a Bělotína,“ řekl Právu mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Hasiči podle něj poskytli dvou desítkám účastníků dopravních nehod zázemí ve vyhřátých zásahových vozidlech. „Následně pokračovali v protipožárních opatřeních a likvidaci úniku provozních kapalin. Několik desítek minut asistovali také Policii ČR při řízení dopravy,“ uvedl mluvčí.

Nehoda na dálnici D1 u Olomouce

Nehoda na dálnici D1 u Olomouce

FOTO: HZS Olomouckého kraje

Ve středu před polednem byla uzavřena i silnice na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje mezi obcemi Partutovice na Přerovsku a Spálov na Novojičínsku. „Silnice je neprůjezdná jak pro osobní, tak i pro nákladní vozidla v obou směrech v důsledku povětrnostních podmínek. Je tu navátý sníh. Silnice bude uzavřena do odvolání,“ sdělila Právu policejní mluvčí Irena Urbánková.

Krátce po půl deváté dopoledne byla pro nákladní vozidla uzavřena komunikace II/150 mezi obcemi Domaželice - Dřevohostice na Přerovsku. „Důvodem je zledovatělý povrch vozovky. Na silnici se tvoří sněhové jazyky. Jsou zde uvízlé dva kamióny,“ řekla Právu Urbánková.

V půl čtvrté ráno museli silničáři kvůli závějím uzavřít také silnici mezi obcemi Hraniční Petrovice a Jívová. Na Prostějovsku pak byla uzavřena v sedm hodin silnice druhé třídy mezi obcemi Drahany a Niva. Obě komunikace byly uzavřeny kvůli sněhu již v neděli a zprovozněny v pondělí po poledni.

„Silnice v nižších polohách jsou většinou suché, od středních poloh ale sněží a ještě k tomu je silný vítr. Tvoří se sněhové jazyky a závěje. Nejvíce se to dotýká okolí Šternberku a Potštátu, tam je tvorba závějí větší a nutná je tam zvýšená opatrnost,“ konstatoval dispečer olomoucké správy silnic.

Na Jesenicku se podle silničářů tvoří sněhové jazyky na katastru Ostružné a Rejvízu, k jejich vzniku dochází od rána místy i na Šumpersku.

V Moravskoslezském kraji jezdí 96 sypačů

Husté sněžení komplikuje dopravu na celém území Moravskoslezského kraje. V některých místech napadlo od časného rána minimálně 10 centimetrů sněhu.

Hasiči pomáhali také kamiónu na R48, který se zlomil do tzv. jedničky

Hasiči pomáhali také kamiónu na R48, který se zlomil do tzv. jedničky.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

„Vozovky jsou chemicky udržované, ale je tam i vrstva rozbředlého sněhu, na mnoha místech se tvoří závěje. Na Novojičínsku a Bruntálsku jsou i přes celou silnici,“ sdělila mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Dodala, že v terénu je veškerá dostupná technika, přibližně 96 sypačů a 40 traktorů s radlicemi. K uzavírkám silnic zatím nedošlo. „Z důvodu sněžení byla zimní pohotovost v kraji prodloužena do 10. dubna,“ dodala Vlčková.

Sněhové závěje zastavily, opět po třech dnech, také dopravu na železniční trati mezi Suchdolem nad Odrou a Budišovem nad Budišovskou. „Trať je zavátá mezi Vítkovem a Budišovem, cestující přepravujeme náhradní autobusovou dopravou,“ sdělila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová s tím, že trať by měla být zprovozněna v průběhu dne.

Podle ostravské policejní mluvčí Gabriely Holčákové zatím nedošlo na území moravskoslezské metropole v souvislosti se sněhem k vážnější dopravní nehodě. „Dopravní policisté prověřovali dvě havárie, obě se obešly bez zranění,“ uvedla.

Kamiónu se utrhla kabina

V Ropici na Frýdecko-Místecku narazil do mostní konstrukce polský kamión převážející 24 tun plechů. „Kabina kamiónu se nárazem utrhla a skončila v mezeře mezi silničním mostem a lávkou pro pěší čelní stranou dolů. Oba mosty kabinu drží,“ informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Kamión dostal smyk a utrhla se mu kabina

Kamión dostal smyk a utrhla se mu kabina.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

„Zraněného řidiče vyprostili přivolaní hasiči, a to tak, že pomocí průbojníku rozbili sklo od kabiny. Řidič byl při vědomí, komunikoval, do péče jej převzali záchranáři,“ konstatoval.