Ostravští kriminalisté se domnívají, že jde i v republikovém měřítku o historicky nejmladšího pachatele, který má na svědomí takovou škodu.

"Když jsem domů nic nepřinesl, otec mě pálil žehličkou na ruce," řekl chlapec do policejního protokolu. "Kladívko, které visí v autobusech, mi dala moje matka. Řekla, že se mi tím budou dobře rozbíjet okna aut a pak z nich krást věci. Peníze a ukradené věci jsem odevzdával doma. Když jsem toho měl málo, tak jsem si to raději nechal pro sebe," dodal.

Kriminalista: Žil jako krysa

Bližší informace o chlapci policie odmítá s ohledem na nový zákon o ochraně mladých pachatelů zveřejnit. "Nyní se zabýváme případnou trestní odpovědností rodičů," řekl ostravský kriminalista Tomáš Landsfeld.

Dodal, že do chvíle, kdy byl chlapec umístěn v dětském domově, se bál chodit domů a přespával ve sklepech. "Žil jako krysa. Nakonec se přihlásil sám," dodal Landsfeld.

Jednáním školáka byli překvapeni nejen policisté, ale i prodavač v jednom ostravském obchodě, kterého se pokusil okrást. "Prodavač slyšel cinknutí dveří, když se podíval do prodejny, byla prázdná. Malý kluk mezitím nepozorovaně chodil za pultem. Až když slyšel prodavač cinknout kasu, bylo mu to divné, a tak se podíval za pult a spatřil kluka, jak má za košilí nacpáno 20 tisíc korun," řekl kriminalista Radim Šaněk.

Obchodník chlapce předal policistům, kteří ho vzhledem k věku propustili. To, že má na svědomí mnohem více věcí, zjistili teprve v minulých týdnech.