Ta na policejní oddělení v Horažďovicích oznámila, že když viděla poslední televizní reportáž o Heleně Růžičkové z loňského listopadu a kameraman zabral interiér chalupy, obrazy, na které se pamatuje z minulosti, tam nebyly.

"Podařilo se nám identifikovat tři chybějící obrazy. První je od herce a malíře Josefa Hlinomaze s názvem Zuzana a starci. Druhý obraz namaloval Libor Vojkůvka a jmenuje se Dýmka míru. Jsou na něm zobrazena zvířata v džungli, mezi kterými sedí dva muži kouřící fajfku. Třetím obraz pochází z dílny výtvarnice Inge Švandové. Jde o portrét Heleny Růžičkové za mlada s medvídkem v rukou," řekl policista, který je obeznámený s průběhem vyšetřování.

Díla odhadem za půl miliónu

Cenu obrazů policisté zatím zjišťují. "Oznamovatelka ji odhaduje celkem na půl miliónu korun. To by tak mohlo sedět." Podle internetu se například obrazy od Hlinomaze prodávají zhruba za 150 tisíc. Pro kriminalisty bude teď důležité zjistit, zda díla byla skutečně odcizená a nebo je herečka ještě na sklonku svého života někomu darovala.

"Na tom teď právě pracujeme. Musíme vyslechnout lidi z okruhu blízkých herečky. Pokud se ukáže, že nikdo o obrazech nic neví, pak začneme pátrat po zloději. Ten se do domu ale nedostal násilím, protože zámek od vstupních dveří byl neporušený," dodal policista. Už teď ale policisté v souvislosti s možnou krádeží přijali některá bezpečnostní opatření. "Monitorujeme malířské aukce a popis obrazů dostali i kolegové na hraničních přechodech," uvedl zdroj.

Helena Růžičková podlehla 4. ledna v plzeňské fakultní nemocnici dlouhém souboji s rakovinou. V září loňského roku zemřel její manžel. Jedinými potomky a zároveň dědičkami jsou nezletilé vnučky po synu Jiřím, který zemřel před několika lety.