Policie v souvislosti s případem obvinila také šestadvacetiletou ženu, která s mužem uzavřela fiktivní sňatek. V případě prokázání viny jí hrozí až dvouleté vězení.

Muž do ČR poprvé přijel v roce 1996 na krátkodobé turistické vízum. Během tříměsíčního povoleného pobytu se stihl seznámit s Češkou a počít s ní dítě, poté ze země odletěl. "Přítelkyně mu zaplatila studium na vysoké škole, aby se mohl vrátit. Po předložení dokladu o studiu na české ambasádě v Nigérii mu tak byl dlouhodobý pobyt za účelem studia povolen," uvedla mluvčí Iva Kormošová z královéhradecké policie.

U přítelkyně a dcery žil muž do roku 1998, kdy se s ním žena rozešla pro jeho násilné chování. Do školy však nikdy nenastoupil a pro prodloužení pobytu si opatřoval padělky potvrzení o studiu na vysoké škole, proto mu soud v roce 2002 přikázal opustit Českou republiku.

Muž si však v Nigérii změnil identitu a na nové jméno a příjmení získal turistické vízum, na které se do ČR vrátil v roce 2003. Stejně jako v prvním případě se seznámil s Češkou, se kterou se oženil. Po čtyřech letech manželství se s ním žena rozvedla, protože ji slovně a fyzicky napadal. Proto mu byl zrušený pobyt a opět letěl do Nigérie.

Poslední žena o falešném jméně věděla

Ani druhé zrušení pobytu muže od touhy žít v ČR neodradilo a po další změně identity dorazil v roce 2010 zpět do České republiky, kde se mu opět podařilo seznámit s Češkou, která mu, ačkoli věděla o jeho záměrné změně jména, slíbila uzavření sňatku. Svatbu se jim však nepodařilo během tříměsíčního pobytu uzavřít a muž odcestoval do Nigérie.

"Žena do Nigérie zaslala všechny doklady potřebné ke sňatku včetně vzoru svého podpisu, protože se svatby nechtěla osobně zúčastnit. Jelikož česká ambasáda vyžadovala ověření sňatku její přítomností a jejím podpisem, odletěla v září na otočku do Nigérie," uvedla mluvčí.

Od jara 2012 měl cizinec kvůli sloučení rodiny opět povolený dlouhodobý pobyt v České republice. Policisté na případ změny identity přišli při prověřování sňatků mezi občany ČR a cizinci. Cizinecké policii v hradeckém kraji se od roku 2009 podařilo odhalit 70 fiktivních sňatků, ve čtyřech desítkách případů fiktivní manžele a manželky potrestal soud, zbylých 30 případů bylo předáno na Odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.