Jeho obhájce Jan Varga považuje dnešní rozsudek za úspěch, policie ale proti jeho klientovi vede několik dalších trestních stíhání. "Otázkou bude další postup," komentoval advokát možnost případného dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soudce Miroslav Pavrovský uvedl, že Snášel podváděl při sjednání úvěru, když neuvedl informace o svém jiném finančním závazku. "Je nepochybné, že by úvěr poskytnut nebyl," řekl. Vrchní soud ale na rozdíl od předchozího rozsudku uznal, že "hodnota zástavy byla s to zajistit celý úvěr včetně úroků".

Snášel dnes také podle soudce dostatečně vysvětlil, proč je rozpor mezi stavební studií a realizací. Problém se týkal části objektu, která se podle Snášela nakonec nestavěla z ekonomického důvodu. Předchozí Krajský soud v Táboře se objasněním nezabýval a podle vrchního soudu "nedostál povinnosti dokazování".

Podle Pavrovského se případ odlišuje od jiných stavebních podvodů, u kterých se obvykle firmy vytunelují a nic se nepostaví. V případě Snášela je zde ale funkční budova, ve které bydlí lidé.

Obviněn z dalších dvou trestných činů

Podnikatel si jako jednatel společnosti v roce 2007 peníze od banky půjčil na výstavbu českobudějovického domova pro seniory. Firma, která také následně objekt postavila, celkem dluží různým subjektům a lidem téměř miliardu korun. Snášel při žádosti o úvěr zatajil, že je ručitelem za závazky své další společnosti ve výši 33 miliónů korun.

Policie Snášela obvinila loni z dalších dvou trestných činů. Podle ní on a další dva muži zpronevěřili 3,7 miliónu korun, které vybrali jako zálohu od 150 klientů domova pro seniory. Na konci listopadu navíc policisté obvinili Snášela z toho, že si v minulých letech údajně půjčil od různých subjektů nebo od lidí vylákal dalších 55 miliónů korun. Peníze však nevrátil. Snášelova firma je v konkurzu.

Domov pro seniory v českobudějovické Husově ulici byl před časem prezentován jako největší a nejmodernější bytový komplex pro důchodce. V malometrážních bytech mělo žít až 360 klientů. Cena měsíčních nájmů se však v zařízení pohybuje od 7000 do 11 000 korun.

Klienti domova seniorů si museli před nástupem na pobyt předplatit služby zálohami 100 000 korun. V zařízení žije asi 150 důchodců. Insolvenční správce Snášelovy společnosti se pokusil stavbu dvakrát prodat v dražbě. Ale ani jednou se jí nikdo nezúčastnil. V plánu je třetí dražba a vyvolávací cena už klesla z původních 350 na 295 miliónů korun.