Zbabělce nezastaví ani to, že neposkytnutí pomoci je už více než rok klasifikováno stejně jako trestný čin mučení.

Dokazuje to i chování čtyřiašedesátileté ženy, která podle informací Práva před několika dny na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad přejela na přechodu tříletého chlapečka. Z místa nehody ujela.

Šokovaný otec odnesl zraněné dítě na chodník a okamžitě volal policii. Duchapřítomně si zapamatoval typ vozidla i poznávací značku. Policisté řidičku dopadli jen pár minut poté ve Vinohradské ulici, kde uvízla v dopravní zácpě.

„Když jsme byli v polovině přechodu, uviděl jsem, jak se k nám blíží auto, aniž zastavuje,“ svěřil se Právu zoufalý otec Štěpán Z.

„Syna jsem instinktivně přitáhl k sobě. Auto mi ho ale vytrhlo z ruky. Zadním kolem mu přejelo levou nohu,“ dodal.

Podjíždění chodců je časté

Lékaři následně zjistili, že chlapec má nohu zlomenou nadvakrát. Jeho léčení si vyžádá několikaměsíční rehabilitaci.

Další svědci potvrdili, že řidička provedla na přechodu nebezpečný manévr, se kterým se lze u nás setkat velmi často − místo toho, aby počkala, až muž s dítětem přejdou, je tzv. podjela.

Nyní jí za tento přestupek, následné ublížení a neposkytnutí pomoci hrozí až 50tisícová pokuta, dvouletá ztráta řidičáku a minimálně podmínka.

Zákon i soudci přitom u trestných činů, jako je neposkytnutí pomoci zraněnému, v posledních letech znatelně přitvrdili.

Lidí, jako je tento tříletý chlapec z Prahy, jsou ročně v Česku postiženy stovky. Řidič, který zaviní nehodu, prostě ujede a zraněnému nepomůže. Například předloni neznámý řidič srazil pozdě večer v Přerově nedaleko obchodního domu 51letého chodce, ten na místě zemřel, ale řidič rovněž ujel.

Přitom podle právníků neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku v novém trestním zákoníku figuruje, stejně jako obecnější neposkytnutí pomoci, spolu s dalšími delikty, jako jsou mučení a jiné nelidské zacházení, rvačky, šíření nakažlivé lidské nemoci, ohrožení pohlavní nemocí či ohrožování zdraví závadnými potravinami.