„Jakýkoliv mírnější trest by nebyl adekvátní způsobu jednání obžalovaného,“ prohlásil předseda senátu Tomáš Bouček. Jedinou Řeháčkovou polehčující okolností bylo jeho doznání a jeho dosavadní bezúhonnost. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se na místě odvolal, trest se mu zdá přísný.

Řeháček si 97letou seniorku vyhlédl na autobusové zastávce v karlovarské městské části Drahovice. Pak ženu sledoval k panelovému domu ve Východní ulici, kde ji pod smyšlenou záminkou, že roznáší letáky do schránek, požádal, aby ho pustila dovnitř.

„Když oba vstoupili do chodby v přízemí domu, obžalovaný 97letou ženu napadl. Mlátil ji pěstí do obličeje, až upadla na zem a zůstala bezvládně ležet. Pak jí sebral kabelku a utekl. Poškozená později v nemocnici zemřela na následky vážného poranění hlavy,“ popisovala v úterý u soudu státní zástupkyně Václava Brýdová případ z června loňského roku. Podle ní Řeháček měsíc předtím přepadl se stejnou brutalitou ještě jinou důchodkyni. Ta ale měla štěstí; přestože ji mlátil tyčí do hlavy, útok přežila.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Soud s pachatelem vraždy stoleté seniorky

Zdroj: Patrik Biskup, Právo

„Všechno, co řekla státní zástupkyně, je pravda. Nevím, co jiného bych k tomu dodal,“ řekl u soudu vyučený zedník, který v době činu nikde nepracoval. U výslechu na policii ještě uvedl, že si starší ženy tipoval záměrně, aby je mohl oloupit.

Peníze prohrál v hernách

„Po přepadení jsem se nechal ostříhat a oholit, abych změnil podobu,“ citoval soudce Tomáš Bouček výpověď Řeháčka z policejního protokolu. Z uloupených peněz Řeháček podle svých slov zaplatil dluh za nájem a zbytek propil a utratil v hernách.

Zastavila jsem se u poštovní schránky a vyndala z ní reklamní letáky. Když jsem se otočila, praštil mě něčím do hlavy.žena, která napadení Řeháčkem přežila

Žena, které po napadení lékaři zachránili život, u soudu řekla, že by si přála, aby byl Řeháček po zásluze potrestán. „Vystoupila jsem z autobusu a šla domů. Když jsem přicházela k domu, viděla jsem muže, který stál u vchodu a koukal na zvonky. Zeptala jsem se ho, jestli někoho hledá. Říkal, že nějakého Krejčíka. Já mu na to odpověděla, že takový člověk tady nebydlí,“ vzpomínala 84letá žena první kontakt s lupičem.

Pak odemkla dveře a vešla do domu. „Šel hned za mnou. Zastavila jsem se u poštovní schránky a vyndala z ní reklamní letáky. Když jsem se otočila, praštil mě něčím do hlavy. Pak jsme ucítila nějaký náraz do krku a začala mi z něho téci krev. Špatně se mi dýchalo a podlomily se mi kolena. Stačila jsem ještě dvakrát vykřiknout o pomoc. Postupně jsem ztrácela vědomí a probrala se až v nemocnici,“ popisovala přepadení důchodkyně, u které dodnes přetrvávají zdravotní potíže. Řeháček se jí v jednací síni omluvil. „Mrzí mě to hrozně moc,“ řekl ženě do očí.