Během jedné hodiny úterního dopoledne se z osmatřicetiletého Eduarda Šustera stal strážník a zároveň hned ředitel pražské městské policie. I když po táhlém a trochu kostrbatém výběrovém řízení na tuto funkci a s tím spojenými politickými třenicemi se to může zdát malicherné, musel nejprve státní policista projít zkouškami jako každý jiný městský strážník v Česku.

„Mohu potvrdit, že jsem zkoušky úspěšně složil s dalšími dvaatřiceti strážníky. Jsem rád, že jsme ji skládali společně. Tak i ostatní budoucí strážníci viděli, že jejich ředitel prochází stejnými testy a není nijak zvýhodňován. V tuto chvíli už jsem fakticky usedl za ředitelský stůl v sídle pražské městské policie,“ řekl odpoledne Právu Eduard Šuster.

Jeho prvním úkolem je stabilizace organizace jak uvnitř ke strážníkům, tak obrázku navenek k občanům, který pošramotila zejména úplatkářská kauza bývalého ředitele Vladimíra Kotrouše.

Strážníci budou mít nové hodnocení

Strážníci by se také mohli od nového ředitele dočkat i nového hodnocení, které by se pozitivně odrazilo na jejich odměnách a hrazených přesčasech.

Šuster v rozhovoru pro Právo také upozornil na své inovační plány, díky kterým by městští policisté pracovali ještě efektivněji.

„Rád bych se zaměřil na užší spolupráci se státní policií. V koncepci jsem také navrhl zredukování počtu obvodů, kterých má městská policie v Praze nyní patnáct. Určitě dojde na audit personálu i vybavení. Tedy zaměstnanců, hlavně vedoucích pracovníků. Například jsem uvažoval, že bych počet náměstků zredukoval ze čtyř na dva,“ prohlásil Šuster.