Kotlárová šla o práci v chebské pobočce drogerie Rossmann žádat loni v červnu. Ještě před tím požádala Poradnu pro občanství, občanská a lidská práva o pomoc s tím, že podle ní ji potenciální zaměstnavatelé odmítají už jen kvůli jejímu etnickému původu. Poradna proto poslala do drogerie tři své spolupracovnice, Romka šla v pořadí třetí.

Dvě první zájemkyně příslušná zaměstnankyně Rossmanna vyslechla a provedla s nimi pohovor. Když přišla na řadu Kotlárová, bylo jí bez další komunikace řečeno, že už není místo. Pár minut potom však další ženu z poradny personál drogerie vyslechl. Uchazečky se poté všechny do drogerie vrátily a chtěly od zaměstnankyně vysvětlení. Ta tvrdila, že si během zmíněné chviličky uvědomila, že by prodejna ještě mohla někoho potřebovat.

Ženy veškeré jednání nahrávaly na diktafon. Poradna pak podala žalobu na drogerii kvůli diskriminaci z důvodu etnické příslušnosti, žádala písemnou omluvu a finanční satisfakci ve výši čtvrt miliónu korun.

Soudkyně Dagmar Stamidisová dala žalobcům za pravdu. "Soud došel k názoru, že opravdu bylo zasaženo do osobnostních práv žalobkyně," konstatovala. Společnosti Rossmann pak přikázala, aby Kotlárové do tří dnů od právní moci rozsudku zaslala písemnou omluvu. Podle soudkyně si Romka zaslouží i peněžitou satisfakci, i když ne v požadované výši. "Domnívám se, že tato částka je přiměřená," podotkla Stamidisová.

Rossmann: případ je vykonstruován

Kotlárová byla s rozsudkem spokojena. "Jde o princip," uvedla pro novináře. Na dotaz, zda bude u odvolacího soudu požadovat vyšší odškodné, odmítla odpovědět. "Domluvím se ještě s advokátem," řekla.

Právní zástupkyně společnosti Rossmann se k verdiktu soudu odmítla vyjádřit. Ve své závěrečné řeči však odmítla diskriminaci. Odkázala se přitom na výpověď příslušné zaměstnankyně drogerie, která tehdy s uchazečkami jednala. Ta před soudem uvedla, že zájemkyni po Kotlárové vyslechla proto, že mezitím jiná žadatelka svůj zájem telefonicky vzala zpět. Podle advokáta Kotlárové to však byla účelová výpověď u soudu, bezprostředně po incidentu tato zaměstnankyně nic takového netvrdila.

Právnička Rossmanna se rovněž pozastavila nad tím, že spolupracovnice poradny včetně Kotlárové celou akci na firmu nahrály. Navíc si prý nahrávaly rozhovory bez vědomí jejich účastníků. "Domníváme se, že celý případ je vykonstruován s cílem vymoci na nadnárodní společnosti peníze," zdůraznila advokátka.

Průlomové rozhodnutí

Podle dostupných informací je tento případ v Česku první, kdy soud přiznal finanční odškodné za diskriminaci v práci v souvislosti s romským původem. Na podzim loňského roku se schylovalo k soudu mezi Romkou Marcelou Zupkovou z Hradce Králové a firmou Akyma, která ji odmítla zaměstnat v kuchyni. Ještě před tím se však strany dohodly na mimosoudním vyrovnání, Zupková dostala dvě stě tisíc.

Podle tajemníka Romského demokratického kongresu Ivana Veselého je soudní řízení ve věci diskriminace Kotlárové pozitivní zprávou. "Je to průlom, že se soud těmito věcmi zabývá," řekl ČTK před soudním jednáním.

Proces uvítal i tajemník Rady vlády pro záležitosti romské komunity Czeslaw Walek. "Díky bohu za to, že soud rozhodl, že šlo o diskriminaci. Víme, že se podobné případy stávají. Pak je potřeba více podobných soudů, aby se problém řešil," uvedl Walek.