„Žena, která pečuje o své nemocné rodinné příslušníky, se dostala do finanční tísně. Její plat, z něhož všichni žili, jí nestačil ani na krytí nutných výdajů. Zadlužila se a hrozila jí exekuce domu, protože jí exekutor již neměl co zabavit, ani v domě už nezůstaly žádné cennější věci,“ řekla Právu v pondělí krajská policejní mluvčí v Olomouci Marie Štrbáková.

V tu dobu se podle ní na seniorku obrátil čtyřiačtyřicetiletý jednatel firmy z Přerova, že jí s vyřešením exekučního řízení pomůže pomocí zprostředkovaného úvěru.

„Přestože věděl, že žena nemá dostatek finančních prostředků, nechal ji podepsat dokumenty o výši odměny a celé pohledávky se splatností do dvou měsíců od podepsání smlouvy,“ uvedla mluvčí.

Dům za 800 tisíc

Muž seniorku také nechal podepsat a notářsky ověřit smlouvu o zajišťovacím převodu práva na uvedený dům, včetně smlouvy o zřízení zástavního práva k předmětné nemovitosti. Ženu dokumenty nenechal přečíst a nedal jí ani kopii s výmluvou, že jde pouze o plnou moc k vyřízení exekuce.

„Nyní společnost, za kterou muž vystupoval jako jednatel, získala do vlastnictví rodinný dům v hodnotě nejméně 800 tisíc korun,“ konstatovala Štrbáková s tím, že muž v podstatě využil finanční tísně ženy.

Jednatel je podle mluvčí podezřelý ze spáchání přečinu lichvy. Hrozí mu až pět let vězení. Bližší okolnosti případu jsou dosud předmětem policejního vyšetřování.