Třicetiletý muž posekal pražského psychiatra mačetou loni 15. května v jeho ordinaci v Krkonošské ulici na Vinohradech. Třiašedesátiletý docent byl s těžkým zraněním hlavy a rukou převezen v bezvědomí do nemocnice. Po dvou náročných operacích byl v polovině července z nemocnice propuštěn.

Státní zastupitelství ale v lednu na základě znaleckého posudku rozhodlo zastavit jeho trestní stíhání, protože muž byl v době činu nepříčetný. Namísto soudu tak měla útočníka čekat ochranná léčba na psychiatrii. Žalobce i vyšetřovatel tehdy vycházeli z posudku psychiatra, podle něhož útočník trpí duševní chorobou a nemůže se před soudem zodpovídat za své činy.

Útočník byl přemístěn z vazební věznice do psychiatrické léčebny v Kosmonosích. Napadený lékař se obává, že by agresor mohl z léčebny utéci a znovu ohrozit jeho nebo jiné lidi.

Muž se netajil tím, že chce psychiatra zabít. Při výsleších prý tvrdil, že pokud se mu to nepovede, zaútočí na náhodně vybraných 21 lidí. "Je to agresivní psychopat, sadisticky orientovaný," řekl dříve napadený lékař v TV Nova.