Státní zástupce Giňu obžaloval z trestných činů krácení daně, zpronevěry a podvodu za to, že za zaměstnance fondu neodváděl zdravotní a sociální pojištění, nezákonně se obohacoval z peněz fondu a podvodně vylákal z úřadu sociální dávky. Giňa se před soudem hájil tím, že účetnictví nerozumí a že na to měl smluvně najatého odborníka.

Podle žalobce Františka Hrubého neodvedl Giňa za své zaměstnance povinné poplatky řádově ve stovkách tisíc korun. "Pro mne bylo prvořadým úkolem zajistit realizaci různých projektů pro potřeby romské komunity. Co se týče účetnictví, na to jsem měl inženýra ekonoma a myslím si, že svoji práci vykonával v pořádku," uvedl Giňa.

Podle jeho tvrzení nešlo o zaměstnance fondu na bázi pracovně-právního vztahu. Za svoji práci dostali finanční odměnu. "Jestli z toho měli něco odvádět, tak to byla záležitost účetního. Já jsem se s nimi o těch věcech nebavil," prohlásil Giňa.

Bral sociální podporu

Žaloba ho dále viní z toho, že si z peněz fondu nechával proplácet opravy svého soukromého vozidla. Částka se vyšplhala na více než 70 tisíc korun. "Já jako jediný z pětičlenné rady fondu jsem měl auto. Tak jsme se dohodli, že ho dám k dispozici naší organizaci, protože jsme hodně cestovali," uvedl Giňa.

Na otázku soudkyně, zda existovala smlouva o užívání soukromého vozidla fondem, Giňa připustil, že vše bylo dohodnuté jen ústně v radě fondu. "My jsme to zase tak vážně nebrali," vysvětloval romský předák.

Svoji chybu Giňa uznal pouze v posledním bodě obžaloby, týkajícím se podvodně vylákaných sociálních dávek. Podle státního zástupce zatajil v několika žádostech o sociální podporu, že je osoba samostatně výdělečně činná s dostatečným finančním zabezpečením. "Rodinné hospodaření nechávám na manželce. Ta mně přinesla k podpisu nějaké lejstro na rodinné přídavky. Považoval jsem to za normální. Podepsal jsem ho, aniž bych se podíval. Byla to chyba," uvedl Giňa.

Soudní líčení bylo odročeno. Předsedkyně senátu chce ještě vyslechnout další svědky a znalce z oboru účetnictví. Ondřej Giňa žádal prezidenta republiky o milost. Václav Klaus jeho žádost loni zamítl.