V Praze a středních Čechách pršelo a déšť namrzal. Na silnicích ale i na chodnících byla souvislá vrstva ledu. "Prosíme řidiče, aby se nesnažili nikam dojet. Věděli, že taková situace nastane a přesto to nerespektovali," řekla Novinkám Kropáčová.

"V souvislosti s ledovkou a náledím na chodnících má úrazová ambulance Nemocnice Na Bulovce o 50 procent více pacientů," uvedl mluvčí nemocnice Martin Šalek.  Jen v sobotu dopoledne podle něj lékaři ošetřili tolik pacientů, kolik jindy za celý den. Nejčastějšími úrazy jsou zlomeniny distálního předloktí a hlezna.

Ledovka potrápila i hasiče na ulici 5. května

Ledovka potrápila i hasiče na ulici 5. května

FOTO: Pro Novinky Lex Vjatkin

Nejhorší situace je v ulicích na sídlištích mezi paneláky. „Hlavní silnice se snažíme udržovat, ty vedlejší nejsou očištěny a během dne ani nebudou,“ řekla Novinkám Kropáčová. Prioritou jsou hlavní silnice.

Video

Kvůli namrzlým chodníkům mají lidé problémy s chůzí. Zdroj: Novinky.cz

Silničáři jsou v ulicích od noci. Od půlnoci do páté ranní byla situace bez problémů, staly se asi tři nehody celkem, od páté hodiny je ale situace vážná. Naštěstí všechny nehody se staly v nízké rychlosti a většinou jde jen o poničené plechy.

Na magistráíle v ulici 5. května havarovalo hasičské auto, která komplikovalo provoz ve směru z centra.

Video

Řidičce se nedaří oškrábat zmrzlé okýnko. Zdroj: Rudolf Voleman, Právo


Záchranáři ošetřili 40 lidí

Lepší situace není ani na chodnících. Záchranáři ošetřili asi 40 lidí, kteří se zranili pádem na zledovatělých komunikacích. "Způsobili si převážně zhmožděniny a zlomeniny kostí," řekla ČTK mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Trasa A nejezdila

Dopravu po městě navíc komplikovala porucha metra na trase A. Metro nejezdilo mezi stanicemi Náměstí Míru a Strašnická. Mezi Jiřího z Poděbrad a Florou se v 8:45 porouchal izolátor a prostory byly zadýmené. Metro se rozjelo v 10:22.