Svědci vypověděli, že Kristlová žila se Šipem dvanáct let a oba svůj vztah okořeňovali občasným pitím. Nejinak to bylo osudného dne, který Kristlová popsala jednoduše.

"Přišla jsem do pokoje, kde seděl Šip a popíjel. To se mi nelíbilo a dala jsem mu proto dva pohlavky. Odešla jsem, jenže on za mnou vyběhl a dvakrát mě něčím praštil do hlavy. Na nic víc se nepamatuji," vypověděla.

Zkrvavenou Kristlovou našla na ulici náhodně projíždějící žena a odvezla ji k lékaři. Šestačtyřicetiletý Šip však uvedl, že Kristlovou udeřil až poté, co mu vrazila nůž do ramene. "Bodla mne, když jsem spal na posteli se Zitovou. Probudilo mě to, vzal jsem pohrabáč, běžel jsem za ní a dvakrát jsem ji udeřil do hlavy. Pak jsem začal ztrácet vědomí a odvezla mne sanitka. O tom, že je Zitová po smrti, jsem se dověděl až v nemocnici," řekl ve své výpovědi.

Nůž se našel v tašce obžalované

Tělo pětačtyřicetileté Zitové, která byla družkou syna obžalované, objevili v pokoji domku policisté. "Ležela na posteli na zádech jako by spala. Nikde nebyly žádné krevní skvrny. Zdálo se mi, že nedýchá a tak jsem se pokusil zjistit tep. Pak jsem nechal zavolat záchranku," řekl soudcům policista, který na místě zasahoval.

Při pitvě se zjistilo, že někdo zasadil oběti šest bodných ran, přičemž ulomená čepel kuchyňského nože vězela v jedné z nich. Rukojeť nože se později našla v tašce, která patřila obžalované. "Smrtelná byla bodnořezná rána do dolní části krku, která zasáhla levou podklíčkovou tepnu. Smrt v takovém případě bývá otázkou krátké chvíle," řekl znalec z oboru soudního lékařství.

Kristlová musí na léčení

O vině obžalované nebyl přesvědčen obhájce Vladimír Šír. Poukázal na rozpory ve výpovědi poškozeného Šipa a připomněl, že se nepodařilo objasnit, co se v místnosti dělo po odchodu jednoho ze svědků. "Navrhuji zproštění obžaloby v plném rozsahu," řekl v závěrečné řeči.

Proti rozsudku se pak okamžitě odvolal. Soudní senát ale považoval důkazy za dostatečné. "Jisté nepřesnosti ve výpovědi svědka jsou, ale v hlavních bodech je přesvědčivá. Její věrohodnost podporuje i rozbor DNA a krevní stopy na posteli, na níž ležela oběť," prohlásil předseda senátu Jiří Vacek.

Součástí trestu je ústavní protialkoholní léčení a povinnost nahradit více než 19 tisíc korun zdravotní pojišťovně. "Trest při samé dolní hranici sazby jsme zvolili proto, že je to první konflikt obžalované se zákonem," vysvětlil Vacek.