"V popisu skutku nelze dovodit, že by s tou mačetou tehdy (Sinu) útočil," upozornil Kadlček. Při potyčce mezi Romy a skiny v jedné novoborské restauraci byl před deseti lety dlouhým sečným nástrojem lehce zraněn jeden muž, na čele měl tržnou ránu. Mačetu měli ve skupině, v níž k potyčce došlo, minimálně dva muži. Jedním z nich byl Sinu.

Podle svědků tehdy vběhla skupina Romů do restaurace, skini je ale vytlačili ven s pomocí židlí, které použili jako zbraně. Přivolaní policisté pak venku řešili už jen verbální spor mezi 10 skiny a 20 až 30 Romy. Právě tam v ruce obžalovaného viděli mačetu.

S napadeným se znají

Mezi účastníky deset let staré potyčky byl i jeden z loni napadených při mačetovém útoku. "Rozhodně se chlapci (obžalovaní i poškození z mačetového útoku) velmi dobře znají. Celá romská komunita se s napadenými zná, neboť to jsou skinheadi nebo příznivci tohoto hnutí," prohlásila Samková.

Advokátka chtěla, aby se spis z deset let starého případu stal součástí spisu z mačetového útoku. "Problém mezi extremisty a romskou komunitou se táhne minimálně 15 let," míní Samková. Státní zástupce, který má mačetový útok na starost, je jiného názoru.

"Nemyslím si, že je nějaká spojitost mezi oběma incidenty," uvedl. Příslušnost k hnutí skinheads muži napadení při mačetovém útoku popírají.

Při loňském incidentu v novoborském baru Pivní pomoc byli zraněni tři lidé, na životě byl ohrožen jeden z nich. Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví s trestem od 15 do 20 let vězení nebo trestem výjimečným, dvěma mladším aktérům hrozí tresty poloviční.

Pátý účastník útoku může jít za ublížení na zdraví a výtržnictví do vězení na pět až 12 let.

Samková: Kdyby chtěli vraždit, udělají to

Podle obhájkyně Samkové je obvinění z pokusu vraždy pro většinu obžalovaných neadekvátní. "Nezlehčuji závažné poranění jednoho z nich, které skutečně mělo takový charakter, že ho ohrožovalo na životě. Nikdo jiný takové zásadní zranění nemá," uvedla nedávno Samková.

"Kdyby moji klienti skutečně chtěli ty lidi zavraždit, tak z dosavadních výpovědí je zřejmé, že neexistovala síla, která by jim v tom zabránila," dodala. Podle psycholožky nebyl útok plánovaný, ale byla to akce vyvolaná hněvem.