Vinu za tragickou událost si neklade. "Subjektivně to vnímáme tak, že jsme to nemohli ovlivnit," řekl Michael Bartončík. On i jeho bratr vyvázli z havárie nezraněni. Českou rallye jezdí deset let, start na RallyShow Uherský Brod byl v letošním roce teprve jeho první. "Příprava na závod ale byla standardní," doplnil Bartončík.

Video

Nehoda na rallye otřásla příbuznými a známými zemřelých dívek

Vůz Mitsubishi Lancer podle Bartončíka jel krátce před nehodou rychlostí asi 150 kilometrů za hodinu. "Rovným úsekem se dalo za normálních okolností jet ještě rychleji. Přesto jsem preventivně brzdil. Auto se na horizontu mírně nadlehčilo, a přestože jsem odbrzdil, během desetiny vteřiny opustilo vozovku," uvedl Bartončík. Dodal, že příčný smyk už nešlo vyrovnat.

Nehodu si prý vybavuje přesně, popsat ji podrobněji ale odmítl. "Nechtějte to po mně, prosím vás," řekl. Po tragédii byl prý na policii v Uherském Hradišti, kde skončil až kolem 22:00.

Ke kontaktu s pozůstalými zatím nenašel sílu

S pozůstalými se posádka ještě nespojila. "Dnes jsem k tomu nenašel sílu. Až na policii jsme zjistili, že oběti jsou čtyři a že jsou to děvčata. Slovy se nedá vyjádřit, co cítíme," povzdechl si Bartončík s tím, že až opadnou bezprostřední emoce, rodiny zemřelých kontaktovat bude.

Bratři Bartončíkovi patří mezi známé brněnské advokáty. Jejich kancelář například nedávno při metanolové aféře zaslala médiím vyjádření majitele objektu v Opavě, ve kterém nájemce ukrýval tisícilitrové barely s metylalkoholem. Michael Bartončík je mediálně známý například také jako obhájce kvůli podvodům s palivy nebo podílu stíhaného podnikatele ze Zlína Romana Vaškůje na takzvané kauze Čunek.

Starostka Nivic: Podobnou akci tu už nechceme

Tragédie otřásla i starostkou Nivnice Vladimírou Kaislerovou (KDU-ČSL). „Těžko se k tomu vyjadřovat. Je to strašné. Vše je ale moc čerstvé. Proto v této chvíli neumím říct, jak se k tomu obec postaví. Jako každému i v tomto případě zaplatíme pohřebné. Poskytneme-li však pomoc nad tento rámec, nevím. Uvidíme,“ řekla Právu v neděli Kaislerová.

Video

Nehoda na rallye na Zlínsku

Zároveň zdůraznila, že obec určitě vyvine iniciativu, aby se Autogames Rally Show tak, jak byla organizována letos, již nekonala. „Já osobně vnímám takové závody velmi negativně. Nemám je ráda. Jsou nebezpečné a neštěstí, která se při nich stávají, mě v tom jen utvrzují. Nejde podle mého o prostou shodu okolností a náhod. Někde musí být systémová chyba. V sobotu jsem měla řadu telefonátů od místních občanů, co má znamenat, že nám vesnicí jezdí auta devadesátikilometrovou rychlostí. Proč prý jsme to povolili. Nás se ale organizátoři na nic neptali,“ vysvětlila nivnická starostka.