"Po zveřejnění v jednom z celostátních deníků si sedmatřicetiletý muž pozval zájemce do jedné brněnské restaurace, kde jim nabízel podrobné informace. Vše, o čem mluvil, vypadalo pravdivě, protože muž podával informace na profesionální úrovni. Přesto neměl žádné kontakty do zahraniční ani na letecké školy a peníze chtěl využít pro svou potřebu," uvedl vedoucí týmu kriminalistů Jindřich Kučera.

Poškozených bude zřejmě více

Policisté se o případu dozvěděli od jednoho ze zájemců, který zaplatil 35 tisíc korun a zbývajících 300 tisíc se mu zdálo hodně. Proto se na podnikavce podívali a zjistili, že se mu chystají zaplatit další zájemci. Nezaměstnaný podvodník by tak podle Kučery získal 1,1 miliónu, pokud by policie však nezasáhla.

"Víme zatím o třech poškozených, kteří pocházejí z jižní a severní Moravy. Předpokládáme však, že v Čechách budou další oběti tohoto podvodu. Všichni zatím zjištění poškození jsou muži ve věku od 20 do 30 let, které zlákala i nabídka, že úspěšní uchazeči najdou snadné uplatnění u leteckých společností v zahraničí," doplnil Kučera.

Stát se pilotem dopravního letadla trvá roky

Podle Aleše Cabicara z Czech air force benevolent fund's agency, která pořádá letecké dny a přehlídky, doplatili všichni na své neznalosti a naivní představy o práci pilota obchodního letadla. "Pilotem dopravního letadla se stávají lidé po mnoha letech létání. Musí také absolvovat klasické základní kurzy, v nichž se naučí řídit jednoduché a malé stroje. K pilotovi létacího s lidmi se stoupá velmi pomalu," uvedl Cabicar.

Muž se ke svému činu přiznal a nyní čelí trestnímu stíhání pro podvod ve vazbě. Policisté se obracejí na občany, pokud se stali obětí rafinovaného podvodníka, aby se obrátili na brněnskou kriminální policii na telefonu 974 625 837 nebo 974 625 836.