O operaci Movsar, kterou provedli detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, dnes informovala mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová.

Policisté se o působení převaděčského gangu dozvěděli v průběhu loňského roku, přičemž o skupinu se zajímala také německá, rakouská a italská policie. Kriminalisté překazili ilegální cestu asi stovce běženců a při jejich výsleších i díky výpovědím zadržených převaděčů a řidičů zjistili, že organizace nelegálně převedla nejméně 800 migrantů.

"Organizace tvořená devíti Čechy a Asiaty měla jasně vymezenou hierarchickou strukturu. Řídil ji 29letý muž z Litvínova. Běžence dodávali Asiaté s povoleným dlouhodobým, či trvalým pobytem u nás. Funkce převozců, ubytovatelů a převaděčů plnili opět občané České republiky," sdělila Kosinová s tím, že zisk gangu se pohyboval kolem 20 miliónů korun.

Boss spravedlnosti neunikl

"Pachatelé vozili uprchlíky po čtyřech v osobních autech či ve větších skupinách dodávkami na různá místa poblíž státní hranice se SRN nebo Rakouskem. Většinou v ranních hodinách v době střídání hlídkových směn pohraniční policie spolu s pěším převaděčem přešli mimo přechod hranici," pokračovala Kosinová. Cizinci pak opět nasedli do připravených vozů a byli dopraveni na určitou adresu do cílových zemí.

Česká hlava gangu se pokusila před spravedlností utéct. Hlavní pachatel si na matrice změnil jméno a utekl do Francie. Na žádost našich detektivů však byl zadržen na francouzsko-italské hranici. Poté následoval zátah u nás, při kterém byli zatčeni ostatní členové skupiny.

Komisař je obvinil z trestného činu nedovoleného překročení státní hranice a z účasti na zločinném spolčení. Pět z nich je ve vazbě, další byl umístěn rovnou do výkonu trestu, protože se vyhýbal nástupu do vězení za jinou trestnou činnost. Všem hrozí desetileté vězení, stejně jako hlavnímu pachateli, který čeká ve vydávací vazbě na převoz do Německa, kde bude také stíhán.