"Ta pobočka nám připadala už jako zakletá. Předchozí dva pachatele jsme dopadli, ovšem když se tam loupilo 25. července a vzápětí 18. září znovu a bylo skoro jasné, že tentokrát šlo o jednoho pachatele, byla to hodně velká výzva,“ popsal vývoj případu kriminalista Pavel Kříž.

Policisté během pátrání zjistili, že hledaným pachatelem je zřejmě pětačtyřicetiletý muž z Brna, který si za poslední trest, už 22. v životě, odseděl 30 měsíců a koncem června se dostal na svobodu. Během pátrání se ukázalo, že recidivista, který seděl nejen za loupeže a krádeže, ale i za distribuci drog, přepadl bezprostředně po propuštění sázkovou kancelář Fortuna.

S výsledkem, tedy lupem, ale nebyl spokojen, a tak se dvakrát - nejprve 25. července a posléze 18. září - vydal loupit do pobočky v Křídlovické ulici. Tam byl už mnohem úspěšnější a celkem si z těchto tří loupeží odnesl bezmála půl miliónu korun, což považoval za slušný začátek během svého tříměsíčního působení na svobodě.

Vydával se za bohatého podnikatele

„Bohužel z lupu mu nezůstalo nic. Nejprve draze značkově oblékl sebe i svoji družku. Pak si pronajal ve Znojmě luxusní byt a vydával se tam za bohatého podnikatele. Dělal to mimo jiné i proto, aby mu byly svěřeny jeho děti, které jsou v kojeneckém ústavu proto, že se nebyla o ně o patnáct let mladší družka pachatele schopná dostatečně postarat. Mimochodem, tato žena tvrdí, že vůbec netušila, odkud má její přítel najednou tolik peněz,“ uvedl další z kriminalistů Miroslav Klusáček.

Zadržení recidivisty ve Znojmě poblíž kojeňáku si policie předem dobře připravila, protože byly obavy z toho, že pachatel může být ozbrojení. Jeho zatčení však bylo tak rychlé, že se ani nezmohl na odpor. Nyní je už ve vazbě a na setkání s dětmi může zapomenout. Tentokrát mu totiž hrozí až deset let kriminálu.

Loupežná přepadení jsou podle vyšetřovatelů bohužel ve velkých městech stále častějším jevem. V Brně jich evidují na 360 ročně, tedy jedno denně. Na uvedené číslo připadá zhruba 45 přepadených heren. Letos bylo „elpéček“, jak jim policisté říkají už 272 a objasněnost těchto případů je zhruba 55 procent.