Počátkem října inspektoři podle zjištění Práva zamířili rovnou na Pražský hrad, aby tam vyzpovídali samotného Klause, který v případu podle všeho figuruje jako poškozený.

„Mohu potvrdit, že pan prezident podal vysvětlení k oběma vedeným trestním řízením. Tím je míněno řízení, které vede GIBS (kvůli postupu prezidentovy ochranky, pozn. redakce), a trestní řízení, které je vedeno proti útočníkovi ze strany policie,“ řekla v pátek Právu mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Co Klaus inspektorům řekl, však odmítla vzhledem k nadále probíhajícímu vyšetřování sdělit. Prezident ale už dříve uvedl, že útok mladého muže airsoftovou pistolí z bezprostřední blízkosti považuje za atentát na prezidenta.

Video

Muž střílel na prezidenta Klause z plastové pistole. Zdroj: FTV Prima

Střelci hrozí za výtržnictví až dvouleté vězení, trest však nemusí minout ani pracovníky prezidentovy ochranky, kteří útoku nezabránili a ani následně nezpacifikovali pachatele. Inspekce však zatím žádného z nich neobvinila.

Pavel Vondrouš (v popředí)

Pavel Vondrouš (v popředí)

FOTO: Reuters

Mluvčí GIBS v pátek vyloučila, že by do médií unikla komunikace policejních ochranářů, kteří měli v Chrastavě Klausovu bezpečnost na starosti.

GIBS: byl to podvrh

V tiskové zprávě potvrdila dřívější domněnky, že přepis zmíněné komunikace, který zveřejnila TV Nova, byl zřejmě podvrh, a že ze strany policistů ke spáchání trestného činu nedošlo.

Byl to podvrh, takto bodyguardi nemluví, tvrdí GIBS k nahrávce z Chrastavy

Už krátce po televizní reportáži přepis zpochybnil policejní prezident Martin Červíček.

„Naše šetření neprokázalo, že by zveřejněná komunikace odpovídala realitě,“ řekl.