Jedinou hotovost, kterou musel zájemce o jízdu autem zaplatit, byla smluvně vratná kauce. Ta byla různá od 80 000 do 250 000 korun. To podle typu vozu a také odhadu iniciátora neobvyklého podvodu Voláka, který to s lidmi uměl. A který klientům navykládal, že zisk z tohoto kšeftu umějí udělat finanční společnosti, se kterými spolupracuje a které s penězi z kauce obchodují.

„Auta si pachatel běžně vypůjčil v půjčovně a dál je pak opět půjčoval dalším lidem. Svou službu nenabízel formou inzerátů či internetem. Sázel na osobní kontakty a dost dlouho se mu to vyplácelo, než se 'letadlo' zastavilo. Prostě už nesehnal další zájemce a systém se začal hroutit,“ uvedl k podvodu vyšetřovatel Pavel Bojanovský.

Dalibor Volák

FOTO: Policie ČR

Podvodník Volák totiž za pronájem aut půjčovnám skutečně částečně platil právě ze zmíněných kaucí. Většinu peněz si však nechával a půjčovny, kterých nakonec bylo asi 15 hlavně v Čechách a na severní Moravě, se zpočátku spokojily i s dlužným plněním půjčovného.

Když na podvodnickou dvojici začaly půjčovny a také provozovatelé aut tlačit, dvojice vzala do zaječích. Pravděpodobně s hotovostí, kterou policisté odhadují na víc jak pět miliónů korun, utekli z České republiky. Možná jsou v Chorvatsku, kam mířily jejich první kroky na útěku.

Hledaná Jitka Marková

FOTO: Policie ČR

Ještě 25. května se dostali do konfliktu se zákony Slovinska, když se tam Volák pokusil provézt legálně drženou zbraň. Tu mu sice Slovinci zadrželi, zahájili s ním správní řízení, ale k další cestě ho pustili i s partnerkou. „Bylo to bohužel ještě v době, kdy po dvojici nebylo vyhlášeno pátrání, jak je tomu nyní,“ doplnil vyšetřovatel.

Podvodníkům hrozí až deset let vězení. Uprchlík zanechal na Blanensku, odkud pochází, manželku a děti. A i když zřejmě vztah už před útěkem nefungoval, má jeho žena, která o podvodech neměla ani tušení, neustále problémy s věřiteli, popřípadě vymahači dluhů.

Informace o pohybu hledané dvojice přijme každá služebna policie nebo linka 158.