Ve firmě nikdo v pondělí nebral ani pevnou linku, ani mobil, číslo jediného jednatele bylo stále nedostupné. Manželka jednatele o případném spojení s metanolovou kauzou nic neprozradila. „Voláte dobře, ale nechci nic říkat. Až budu chtít, tak zavolám,“ řekla Právu a položila telefon.

Společnost, jež prodává oleje, chladicí směsi nebo kapaliny do ostřikovačů a jinou autokosmetiku, sídlí v Řitce v areálu bývalého statku na tamním zámečku. Statek je ale nepřístupný, dokonce i klika u dveří byla vyndaná a dovnitř se dá vjet jen vysokými vraty na dálkové ovládání.

ČTĚTE TAKÉ
Žádná chyba. Dva lidé dali smrtící jed úmyslně do oběhu
Otravy metanolem v Česku stále neberou konce, zemřel 25. člověk
Otravy jdou na vrub černého trhu, komentují výrobci odhalení policie

Místní lidé potvrzovali, že žádný velký provoz na statku není, a to navzdory tomu, že tu má mít sídlo kolem deseti firem. „Moc sem nikdo nechodí, žádné zaměstnance tady asi nemají. Dohromady sem může jezdit tak kolem deseti lidí,“ říkala jedna ze starších obyvatelek Řitky.

„Nic tu nevyrábějí“

Mladší žena, která chodí kolem statku téměř denně, potvrdila, že tady žádný velký provoz není. „Jen občas sem přijede nějaká dodávka, ale spíš osobáky. Ani žádná razie tady kvůli tomu nebyla, o ničem nevím,“ řekla.

O něco víc o dění uvnitř věděl jeden ze zákazníků. „Chodíval jsem tam přímo do téhle firmy pro olej nebo vodu do ostřikovačů. Dřív to bylo přístupné, ale teď jsou vrata z obou stran zavřená, ale stejně tam nikdy nebylo vidět nic zvláštního. Oni tam měli jednu stodolu a tam byly v regálech krabice nebo kanystry s olejem a dalšími věcmi do aut. Určitě tam nebyla žádná stáčírna nebo nějaká výroba. Byl jsem tam několikrát, to bych viděl, nebo by to bylo cítit, ale nic, žádný líh, fridex nebo nějaký podobný látky tam nikdy cítit nebyly,“ líčil jeden z mužů z Řitky.

Podle něj firma neměla nejspíš ani jiné zaměstnance. „Byl tam buď přímo on, majitel, nebo jeho manželka. Vždycky jenom sáhli do regálu pro olej, všechno bylo v originálních obalech, nic se nestáčelo jen tak, rozhodně tam nic nevyráběli, jenom prodávali,“ opakoval.

„Viděl jsem tam i velké nádrže, asi na kubík kapaliny, taky tam byly velké sudy na olej, ale nic z toho nestáčeli. Nejspíš to jen nakupovali a prodávali dál. Byli to jen překupníci, tady nic nevyráběli. Jestli jinde, to nevím, ale tady určitě ne,“ ujišťoval místní zákazník a během rozhovoru s ním se před statkem jen otočilo policejní auto a zase odjelo.