Obvodní soud tak bude o pětatřicetiletém pedagogovi rozhodovat již potřetí. Nejprve mu za jeden sexuální delikt vyměřil jednoroční podmínku s odkladem na čtyři roky. Loni v listopadu mu pak po vrácení kauzy odvolacím soudem trest zpřísnil na dva roky se stejným odkladem, protože ho uznal vinným ještě z jednoho skutku.

Topolovský tak byl nepravomocně odsouzen za znásilnění a jednoho pokusu o něj. Podle městského soudu se však vina prokázala pouze u jednoho případu. Trestní senát Prahy 1 proto musí znovu vyhodnotit svědecké výpovědi vojáků, kteří tvrdí, že je chtěl Topolovský znásilnit.

Podrobil se protialkoholnímu léčení

Státní zástupce jej viní celkem ze tří sexuálních deliktů, ale také z toho, že vyhrožoval smrtí dozorčímu, jednoho vojáka zbil a druhému hrozil, že skončí ve Vltavě. Těchto trestných činů se dopouštěl vesměs v opilosti a vodkou opíjel i vojáky, které měl později zneužít.

Topolovský během procesu přiznal, že je alkoholikem, což podle něj vojáci věděli, stejně jako před nimi netajil, že je gay. Později se úspěšně podrobil odvykací kúře.

Topolovského aféra nebyla první, která otřásla tímto elitním útvarem. Již v roce 2000 přinesla média zprávy o 20 případech šikany v hradní jednotce. Nedávno se objevily další dva skandály. Týkaly se vojáků, kteří nafotografovali pornografické snímky pro internet, a vojáků obviněných z vydírání prostitutek.