„Urážel mě: Já jsem elita národa a vy jste ten póvl, který mi slouží,“ popsal jednání svého šéfa Městskému soudu v Praze svědek. „Čím větší byla jeho opilost, tím rostla i jeho arogance,“ uvedl na adresu bývalého šéfa osobní řidič, který Bartáka vozil sedm let.

Zvlášť pohrdavě se podle něj lékař vyjadřoval o ženách. „Říkal, že žena je pro něj jen nádoba na vyprazdňování semene,“ podotkl muž, kterému se občas svěřovaly i Bartákovy osobní asistentky. O jedné věděl, že s nadřízeným spí, jiné prý naopak jeho četné milostné návrhy těžce nesly. V autě se je pravidelně snažil osahávat a líbat, ačkoli se údajně bránily.

„Byla úplně rozklepaná. Cestou na letiště chtěla, abych jí koupil dva pepřové spreje, aby se případně mohla bránit. Nejela tam dobrovolně,“ popsal jednu z cest osobní asistentky na služební cestu s Bartákem.

Buď mě musely milovat, nebo nenávidět.Jaroslav Barták

Většina z mladých žen se šéfa bála právě kvůli jeho kontaktům na vlivné lidi. „Dával najevo, že se zná se špičkami policie, soudů, politiky, některé jsem i vezl. Tím nás zastrašoval,“ uvedl Novák. Sám se prý bál oznámit policii, co se od mladých žen dozvěděl ohledně jejich týrání na zahraničních cestách. „Stejně by to nikdo nevyšetřil,“ vysvětloval svědek.

Ženy prý v autě často plakaly a stěžovaly si. Jejich šéf zase často propadal záchvatům vzteku. „Někdy ho chytil amok a vypadal strašně, šla z něho hrůza. A ony s ním byly stále,“ popsal život pod Bartákem řidič.

Barták požadoval 300procentní výkon

Samotný Barták se charakterizoval jako přísný šéf, který od podřízených požadoval 300procentní výkony. To podle něj některé asistentky těžko snášely. „Buď mě musely milovat, nebo nenávidět,“ uvedl s tím, že pracovní doba, kterou s ním ženy trávily, byla i patnáctihodinová. Za to pak měly mít dvouměsíční dovolenou.
Některé ženy tak byly po pár měsících podle Bartáka „na odpis“ a měly „vysokou úmrtnost“.

„Volíte zajímavá slova, pane obžalovaný,“ reagoval na výroky o úmrtnosti a odpisech soudce Stanislav Králík, který se až dosud jakýchkoli komentářů k výrokům účastníků zdržoval. Barták se pak za svá slova rychle omlouval.