„Prošla jsem těžkou životní etapou, měla jsem existenční problémy,“ uvedla ve středu 35letá Bartákova osobní asistentka, která do jeho ordinace nastoupila jako zdravotní sestra v lednu 2008. Po rozvodu s manželem, který ji bil, znásilňoval a po němž jí zbyly dluhy, se rozhodla přestěhovat z jižních Čech do Prahy.

Bartákův inzerát, v němž hledal osobní asistentku, se zdál řešením. Při pohovoru v kavárně Slavie ji překvapily dotazy na zdravotní stav členů rodiny, jejich politickou orientaci a vlastní sexuální minulost včetně případného angažmá v porno průmyslu. Nabídka práce ve zdravotnictví a plat 20 tisíc čistého však zdravotní sestru nakonec přesvědčily. Žádný dodatek k pracovní smlouvě, který by hovořil o sexuálních službách, navíc nepodepisovala.

Přesto ji nový šéf metodou cukru a biče k sexu přiměl. Na jedné straně občasné odměny za doprovod do společnosti a dárky, na druhé vyhrožování a fyzické útoky. „Bylo to hodně ponižující, ale potřebovala jsem práci,“ uvedla svědkyně. Bartáka se prý začala bát krátce po nástupu do práce, přesto s ním začala spát, případně ho uspokojovat i v ordinaci. V létě se však podle vlastních slov rozhodla, že z kolotoče vyskočí.

„Po prázdninách jsem ho prosila, aby si místo mě našel jinou milenku,“ uvedla s tím, že ačkoli už byli domluveni na výpovědi, v listopadu na naléhání šéfa s Bartákem naposledy vycestovala do Spojených arabských emirátů. Zde ji měl navzdory slibům, že sex chtít nebude - tou dobou už se sexuálně nestýkali - na hotelovém pokoji znásilnit. „Drtil mi ruce jako v kleštích, plakala jsem, prosila, ať toho nechá. Ten boj byl delší než potom soulož,“ uvedla poškozená.

Vodili jsme se za ruce, líbali se.Jaroslav Barták

Zároveň zdůraznila, že by se svým nadřízeným nikdy ani v minulosti nesouložila, kdyby na něm nebyla existenčně závislá. K sexu má prý navíc problematický vztah i kvůli traumatickým zážitkům z předchozího manželství.

Samotný Barták interpretuje vzájemný vztah zcela opačně. „Vodili jsme se za ruce, líbali se,“ prohlásil lékař, kterého vzápětí samotná svědkyně přerušila: „Za ruce jsme se nevodili a líbat a osahávat se mě snažil při každé příležitosti. Nebylo mi to příjemné.“

Barták šel ve své reakci ještě dál, když prohlásil, že naopak v polovině roku svědkyně znásilnila jeho, když na jedné schůzce „nemohl“. To ona opět odmítla.

Promluvila i svědkyně z natáčení lechtivého filmu

K soudu se ve středu dostavila i další 24letá svědkyně, která se měla coby herečka zúčastnit natáčení lechtivého filmu na vatikánském velvyslanectví, kde Barták účinkoval v roli chlípného kardinála. Obtěžovat ji měl na party v pražském bytě, kde se slavila dotočná filmu.

„Křičela jsem, snažila se utéct,“ uvedla s tím, že když s lékařem osaměla, měl se svléknout a osahávat ji pod prádlem a strkat prsty do přirození. Případ sama nikde nehlásila, řekla o něm jen sestře a kamarádkám, později ji kontaktovala policie.

Barták tvrdí, že se žena ucházela o práci asistentky. „Mazlili jsme se, líbali, jakékoli násilí ale odmítám,“ prohlásil obžalovaný.

Byla to malá hezká cikánka. Nespal jsem s ní, protože nesnášela mužské dotyky.Jaroslav Barták

Výpověď další svědkyně, která dlouhodobě pobývá v Austrálii a k soudu se nemůže dostavit, přečetl soudce se souhlasem všech stran z policejního protokolu.

„Po alkoholu ztrácel zábrany, někdy byl milý, jindy zlý. Známým vykládal, že spolu spíme,“ uvedla v přípravném řízení 23letá žena, která k Bartákovi nastoupila na jaře 2010 za 22 tisíc měsíčně. Sex se šéfem prý odmítala, 15. června 2010 před ním však musela z ordinace utéct, když ji nejprve osahával a pak si všimla, že jí cosi přisypává do džusu. Se sklenicí se dostavila na policii, podle obžaloby šlo o psychotropní látku Zolpid.

„Byla to malá hezká cikánka. Nespal jsem s ní, protože nesnášela mužské dotyky. V mládí byla zneužívána,“ prohlásil na adresu svědkyně Barták. Příhoda s otráveným nápojem byla podle něj připravena samotnými dívkami, které se ho prý snažily vydírat o peníze.