Ke zraněnému lyžaři nejprve vyjela sanitka, která však zapadla ve sněhu. Ani druhý vůz záchranné služby se na sjezdovku nedostal, proto jeho řidič přivolal na pomoc vrtulník.

Poté na místo rozprostřel žlutou plachtu o rozměrech jeden krát dva metry, ovšem před přistáním ji nestačil odklidit. Pilot ji při přistávacím manévru přes keře neviděl. Nakonec se mu podařilo přistát díky tomu, že vrtule plachtu roztrhala.

V nouzi raději látkou mávejte

Záchranáři před podobnou pomocí posádce vrtulníku varují. Dramatičtější situace by nastala, pokud by se materiál dostal do vyrovnávacího rotoru, do ocasní vrtulky. Kdyby se na ni namotal, stal by se stroj neovladatelným," řekl dnes ČTK ředitel Územního střediska záchranné služby v Jihlavě Josef Sedlák.

Záchranáři už několik let školí studenty a veřejnost, aby lidé v nouzi případně upozornili posádku vrtulníku v nepřehledném terénu máváním látky: v zimě pokud možno barevnou, v létě bílou. V žádném případě nemohou klást na přistávací plochu materiály, které se mohou vznést, zdůraznil ředitel. Ba naopak: lidé by měli z prostoru přistání odklidit všechny nebezpečné materiály, upozornil.