Podle obžaloby se únosu dopustila pětice cizinců ve věku od 23 do 24 let, kteří se znali od útlého dětství. Jednomu z nich se však podařilo utéct na Ukrajinu, ovšem spravedlnosti neunikl a bude souzen tamními soudy.

Přemluvil je zaměstnanec klenotníka

"Skupina obžalovaných se na únos důkladně připravila. Hlavním organizátorem byl Vasyl Harastej, který u vydíraného podnikatele pracoval a znal jeho finanční možnosti i rodinné zázemí. Společně si na akci připravili pracovní oděvy silničářů, při jízdě u Němčiček na Brněnsku sehráli scénku na opravu silnice, zastavili auto s dívkou a tu unesli," uvedla státní zástupkyně.

Řidiče spoutali a zanechali ve voze schovaném na lesní cestě. Dívku pak odvezli do lesa nedaleko obce Silůvky, kde postavili stan. V něm dítě prožilo několik dní.

Únosce: bylo mi jí líto

Otec o únosu informoval policii, která začala připravovat se speciálními jednotkami rozsáhlou pátrací akci. K ní nakonec nedošlo, protože podnikateli se ozval jeden z pachatelů a prozradil mu, kde dívku drží.

"Bylo mi jí líto. Tak jsem zavolal jejímu otci, kde dívku najde. Dnes mě mrzí, že jsem se k tomu nechal zlákat, byla to hloupost," řekl dnes u soudu obžalovaný Jaroslav Ropnickyj. Jeho kamarádi dnes odmítli vypovídat.

Případ, který patří na jižní Moravě k ojedinělým, bude pokračovat výslechy svědků a znalců. Obžalovaným hrozí v případě prokázání viny až dvanáctileté vězení.